Americké úrady obvinili dvoch mužov zo sprisahania s cieľom vyviezť citlivú americkú technológiu do Iránu, ktorá bola použitá pri útoku dronom v Jordánsku. Tento útok z januára tohto roka spôsobil smrť troch amerických vojakov a zranenie desiatok ďalších.
Obvinenými boli Mahdi Mohammed Sadeghi, zamestnanec polovodičovej spoločnosti so sídlom v Massachusetts, a Mohammed Abedininajafabadi, známy aj
ako Adedini, ktorý bol zatknutý v Taliansku. Americké ministerstvo
spravodlivosti požiada o jeho vydanie do USA.
Podľa prokurátorov bolo zistené, že Abedininajafabadi riadi spoločnosť so sídlom v Teheráne, ktorá vyrába navigačné systémy pre bezpilotné lietadlá,
ktoré sú používané iránskymi Revolučnými gardami. Obaja muži spolupracovali na
obchádzaní amerických predpisov o exporte, keď na obstaranie citlivých
technológií využili švajčiarsku kryciu spoločnosť.
Sadeghi, ktorý má iránsko-americké občianstvo, bol zatknutý v Massachusetts a počas krátkeho súdu bol vzatý do väzby. Abedininajafabadi okrem porušenia kontroly vývozu čelí aj samostatnému obvineniu zo sprisahania s cieľom poskytnúť materiálnu podporu Iránu.
Smrteľný útok dronom
Sporná technológia bola použitá v útoku na americkú vojenskú základňu Tower 22 na severovýchode Jordánska, blízko hraníc so Sýriou a Irakom. Tragický
incident z 28. januára pripravil o život troch amerických vojakov – seržanta
Williama Jerome Riversa, seržantku Breonnu Moffettovú a seržanta Kennedyho
Sandersa. Najmenej 40 ďalších osôb utrpelo zranenia.
Podľa amerických predstaviteľov si mohli vojaci útočný dron pomýliť s americkým dronom, ktorý sa mal v tom čase vracať na základňu. Z tohto dôvodu nebol útočný stroj včas zachytený.
Reakcia a odveta USA
Americké úrady označili za pôvodcov útoku Islamský odpor v Iraku, koalíciu milícií podporovaných Iránom, vrátane hnutia Katajb Hizballáh. Tento útok bol prvým smrteľným útokom na americké jednotky od vypuknutia izraelsko-hamásovského konfliktu v októbri 2023.
Ako odpoveď na útok USA podnikli rozsiahly protiútok, ktorý zasiahol 85 objektov v Iraku a Sýrii, ktoré využívajú iránske Revolučné gardy a ich spojenci. Zároveň boli prijaté opatrenia na posilnenie obrany amerických vojenských objektov, vrátane základne Tower 22. Prípad je naďalej vo vyšetrovaní a americké úrady sa snažia zabezpečiť, aby zodpovedné osoby čelili spravodlivosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies