Budapešť- Podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, je v rámci Európy najvyšší v Maďarsku.
Vyplýva to z analýzy inštitútu Tárki o vysťahovalectve, podľa ktorej už osem percent Maďarov s vysokoškolským diplomom žije v zahraničí.
V analýze, ktorú zverejnilo v stredu internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság, analytička Ágnes Hársová konštatovala, že vysťahovanie sa určite nezastaví, kým príjmy v Maďarsku budú polovičné oproti európskemu priemeru.
Podiel všetkých vysťahovaných Maďarov v aktívnom veku bol v roku 2017 celkovo 5,2-percentný. Maďarsko spolu so Slovenskom, Poľskom a Estónskom patrí medzi krajiny s miernym podielom vysťahovalcov. Rekordérom je Rumunsko. Rumunov vo veku od 20 do 64 rokov vlani žilo v zahraničí až 16,6 percenta.
V Maďarsku je podľa inštitútu Tárki problémom, že krajinu opúšťajú najmä vzdelanejší ľudia. Vyšší podiel odchádzajúcich je aj v kategórii mladých a podnikateľov, kým podiel menej vzdelaných Maďarov sťahujúcich sa do zahraničia zaostáva oproti ďalším krajinám.
Od roku 2010 podiel vysťahovaných stúpal ročne o jedno percento, vlani ich bolo podľa odhadu analytičky vyše 300.000.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies