PARÍŽ - Tri týždne pred začiatkom majstrovstiev sveta v Pekingu sa svetová atletika dostala do situácie zaváňajúcej rozsiahlym škandálom.
Nemecká televízia ARD/WDR a britské periodikum The Sunday Times informovali o tom, že stovky špičkových atlétov, vrátane medailistov z vrcholných podujatí v rokoch 2001 - 2012, si mohli k výsledkom pomôcť zakázaným spôsobom. Podľa BBC až 146 medailí vrátane 55 zlatých na MS a OH v období 2001 až 2012 získali atléti s podozrivými výsledkami testov.
Prezident Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Craig Reedie sľúbil, že materiály zverejnené prostredníctvom dvoch významných európskych médií sa stanú predmetom vyšetrovania nezávislej komisie WADA. Dodal, že IAAF a WADA v nedávnej minulosti už spolupracovali pri objasňovaní dvoch predchádzajúcich dokumentov odvysielaných ARD, ktoré sa týkali obvinení zo systematického dopingu v ruskom atletickom prostredí.
"Sú to vskutku rozsiahle a divoké obvinenia. Našou povinnosťou je overiť si získané informácie tak rýchlo, ako to len je možné," povedal Reedie v malajzijskom Kuala Lumpure, kde bol hosťom zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru.
Bývalý skvelý anglický strednotratiar Sebastian Coe bol šéfom organizačného výboru OH 2012 v Londýne a vzniknutú situáciu rozhodne neberie na ľahkú váhu. "Svetová atletika sa musí veľmi seriózne postaviť k tejto záležitosti. Potrebujeme dostať detailné odpovede na vzniknuté otázky a pokračovať v úzkej spolupráci s WADA tak, ako to bolo vždy predtým," uviedol Coe, ktorý by sa v blízkej budúcnosti mal uchádzať o post prezidenta IAAF. Ďalší skvelý atlét nedávnej minulosti a v súčasnosti viceprezident IAAF s prezidentskou ambíciou Sergej Bubka má jasno v základnej veci: "Náš postoj musí byť jednoznačný - v atletike, ale aj v ostatných olympijských športoch, nie je priestor pre podvodníkov. IAAF zostáva na pozícii nulovej tolerancii voči dopingu," povedal legendárny ukrajinský
Antidopingový expert Robin Parisotto, ktorý skúmal vzorky z predmetných rokov 2001 - 2012 spoločne s odborníkom na krvný doping Michaelom Ashendenom, sa kriticky vyjadril na adresu IAAF. "Zdá sa, že mnohí atléti dopovali beztrestne, a je zarážajúce, že predstavitelia IAAF len sedeli so založenými rukami a prizerali sa tomu."
Ruský minister športu Vitalij Mutko si myslí, že za zverejnením súčasných obvinení sú postranné motívy, a Kenská atletická federácia dokonca zvažuje právne kroky voči ARD a The Sunday Times. Vo zverejnených materiáloch sa totiž uvádza, že až 80 percent ruských medailí na vrcholných podujatiach získali podozriví súťažiaci a Keňa si zrejme s využitím rôznych zakázaných metód vybojovala osemnásť cenných kovov.
"Niektorí ľudia si zrejme myslia, že môžu zničiť atletiku prostredníctvom takýchto príspevkov. Pravda je však taká, že obvinenia na základe odvysielaného filmu nie sú právoplatné," uviedol Mutko. Dodal ešte, že zverejnené informácie nie sú tvrdou ranou pre Rusko, ale skôr pre svetovú atletiku pod hlavičkou IAAF.
Obvineniam z krytia možných dopingových praktík u popredných športovcov sa okrem IAAF nevyhol ani Medzinárodný olympijský výbor. Jeho hovorca Mark Adams zareagoval: "Je na špeciálnej komisii WADA, aby zhromaždila fakty a poskytla dôkazy. Má našu plnú dôveru." Šéf svetového olympizmu Thomas Bach by chcel voči atlétom v prípade dokázania ich viny postupovať veľmi striktne. "Ak zistíme, že za výsledkami, ktoré atléti dosiahli na olympijských hrách, je doping, budeme postupovať podľa našich platných pravidiel nulovej tolerancie," skonštatoval Bach.
Podľa prezidenta Európskej atletiky Sveina Arneho Hansena sú zverejnené informácie dostatočným dôvodom na zdesenie. "Ešte nás čaká veľa tvrdej práce, kým budeme môcť otvorene povedať, že atletika je čistým športom bez dopingu."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies