Ruská raketa Sojuz úspešne vyniesla na obežnú dráhu 53 satelitov, vrátane dvoch iránskych – Kowsar a Hodhod. Vypustenie satelitov je považované za znak zvyšujúcej sa spolupráce medzi Ruskom a Iránom v oblasti vedy a techniky. Satelity majú slúžiť na monitorovanie Zeme, pričom iránsky Kowsar poskytne snímky s vysokým rozlíšením a Hodhod zabezpečí komunikačné spojenie.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos oznámila, že úspešne odštartovala ruská raketa s nákladom satelitov na obežnú dráhu, vrátane dvoch z Iránu, čo sa považuje za prejav rastúcej spolupráce medzi Moskvou a Teheránom.
"V rámci pokračovania rozvoja iránsko-ruskej vedecko-technickej spolupráce budú v utorok 5. novembra pomocou nosnej rakety Sojuz vypustené na obežnú dráhu Zeme vo výške 500 km dva iránske satelity Kowsar a Hodhod," uviedol iránsky veľvyslanec v Rusku Kazem Džalali vo svojom príspevku na X.
Kozmická loď Sojuz-2.1 odštartovala podľa plánu z kozmodrómu Vostočnyj na ďalekom východe Ruska a deväť minút po štarte v utorok vyniesla svoj náklad na určenú obežnú dráhu.
Roskosmos uviedol, že na obežnú dráhu sa úspešne dostali dva ruské satelity Ionosfera-M, ktoré sú určené na monitorovanie vesmírneho počasia okolo Zeme, a 53 malých satelitov vrátane dvoch z Iránu.
Spomedzi 53 malých satelitov boli identifikované dva iránske satelity: Kowsar, zobrazovací satelit s vysokým rozlíšením, a Hodhod, malý komunikačný satelit. Na obežnú dráhu sa dostal aj rusko-čínsky študentský satelit Družba ATURK.
Ide o prvé iránske satelity vypustené v mene súkromného sektora krajiny, pričom Kowsar vyrobila spoločnosť Omidfaza, ktorá začala navrhovať satelit v roku 2019, informovala oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA.
Podľa IRNA sa predpokladá, že Kowsar bude fungovať tri roky a Hodhod štyri roky.
V roku 2022 ruská raketa vyniesla na obežnú dráhu iránsky satelit na pozorovanie Zeme s názvom Chajám, ktorý bol na žiadosť Teheránu vyrobený v Rusku. Rusko vo februári vynieslo na obežnú dráhu ďalšiu iránsku družicu s názvom Pars-1.
Pars-1 je výskumný satelit, ktorý bude z obežnej dráhy skenovať topografiu Iránu, informovali vtedy iránske štátne médiá.
Najnovšie vypustenie satelitu sa uskutočnilo v čase, keď Rusko a Irán rozširujú svoje vzťahy v rôznych oblastiach, a v čase, keď sa stupňuje kritika zo strany Ukrajiny a Západu, že Teherán poskytol Moskve bezpilotné lietadlá na útoky na ukrajinské ciele.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies