NEW YORK - Bangladéš oznámil vo štvrtok na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), že už nebude môcť poskytnúť prístrešie ďalším rohinským utečencom z Mjanmarska. Vysoký predstaviteľ bangladéšskeho ministerstva zahraničných vecí Shahidul Haque na zasadnutí BR OSN podľa agentúry AFP uviedol, že kríza týkajúca sa repatriácie státisícov moslimských Rohingov, ktorí v krajine žijú v dočasných prístreškoch, sa zhoršuje a vyzval Bezpečnostnú radu na "rázne" konanie.
Na základe dohody s Bangladéšom sa Mjanmarsko zaviazalo prijať naspäť niektorých utečencov, ale OSN trvá na tom, že podmienkou návratu Rohingov je zaistiť im bezpečnosť.
"S poľutovaním musím radu informovať, že Bangladéš už nebude schopný poskytnúť prístrešie ďalším ľuďom z Mjanmarska," povedal.
Haque obvinil Mjanmarsko z "prázdnych sľubov a rôznych obštrukčných prístupov" počas rokovaní o návrate utečencov, píše agentúra Reuters. Osobitná vyslankyňa pre Mjanmarsko Christine Schranerová-Burgenerová po piatich návštevách krajiny hlásila "pomalý pokrok" v snahách pomôcť státisícom Rohingov vrátiť sa do vlasti a varovala, že budúcoročné voľby v Mjanmarsku môžu krízu ešte zhoršiť.
V utečeneckých táboroch v Bangladéši momentálne žije približne 740.000 Rohingov, ktorí museli v roku 2017 ujsť z Mjanmarska do susedného moslimského štátu pred brutálnym zásahom miestnej armády. Organizácia Spojených národov tento zásah voči moslimskej menšine označila za etnické čistky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies