Bangladéš: Vyšetrovanie OSN odhaľuje zločiny PROTI ľudskosti!

NETKY.SK • 13 Február 2025, 10:14 • 2 min
Bangladéš: Vyšetrovanie OSN odhaľuje zločiny PROTI ľudskosti!

Vyšetrovanie Organizácie Spojených národov (OSN) odhalilo, že bývalá bangladéšska vláda bola zapojená do systematických útokov a zabíjania protestujúcich v snahe udržať si moc. Podľa správy, ktorú OSN zverejnila v stredu, by tieto skutky mohli byť považované za „zločiny proti ľudskosti“.

slovakia

left justify in out

Podľa kancelárie OSN pre ľudské práva (OHCHR) bolo medzi 1. júlom a 15. augustom minulého roka zabitých až 1 400 ľudí, z ktorých väčšina zahynula rukami bezpečnostných síl Bangladéšu. Deti tvorili 12 až 13 percent obetí. OSN uviedla, že má „rozumné dôvody domnievať sa, že došlo k vraždám, mučeniu, nezákonnému uväzneniu a dalším neľudským skutkom“.

Vládna represia a násilie

Bývalá premiérka Šajch Hasína sa snažila potlačiť protesty, ktoré pôvodne vznikli kvôli kvótam na štátne služby, no postupne prerástli do všeobecných výziev na jej odstúpenie. OSN poukazuje na stovky mimosúdnych popráv, rozsiahle svojvoľné zatýkanie a mučenie. „Brutálna reakcia bývalej vlády bola dobre koordinovanou stratégiou na udržané moc v podmienkach masovej opozície,“ povedal vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Turk.

Podľa vyšetrovania sa na zločinoch podieľali nielen vládne zložky, ale aj členovia strany Awami League a bezpečnostné a spravodajské služby. Hasína, ktorá momentálne žije v exile v Indii, čelí zatykaču za zločiny proti ľudskosti, no doteraz sa vyhýba súdu v Bangladéši.

Obrazok
Zdroj: nbcnews.com

Nová vláda a vyhliadky na spravodlivosť

Súčasný dočasný vodca Bangladéšu, Mohammed Yunus, uvítal správu OSN a vyhlásil, že jeho cieľom je premena krajiny na miesto, kde budú všetci ľudia žiť v bezpečí a s ľudskou dôstojnosťou.

OSN však varovala, že pred krajinou stoja veľké výzvy, vrátane nedostatkov v právnom systéme a existencie trestu smrti, ktorý môže komplikovať snahy o spravodlivosť. „Bangladéš potrebuje komplexný proces pravdy, hojenia rán a zodpovednosti, aby sa podobné porušovanie ľudských práv už nikdy nezopakovalo,“ zdôraznil Turk.


Zdroj textu: ndtv.com, amnesty.org, Foto: aljazeera.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies