BRATISLAVA - Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe. Banská oblasť v okolí spomínanej provincie Shaanxi je treťou najväčšou oblasťou v Číne produkujúcou uhlie. Nariadenie vlády pozastaviť ťažbu v tejto oblasti a vykonať prísne bezpečnostné kontroly, vyvolalo nervozitu na komoditných trhoch a tie samozrejme zareagovali rastom ceny.
Cena pre slovenský kontrakt Baseload Cal20 sa v súčasnosti pohybuje pri hodnote 53,60 eura za megawatthodinu. Spolu s ďalšími faktormi, ako je napríklad neistota vyplývajúca z rokovaní o odstavovaní výroby elektriny z uhlia v Nemecku a stále prebiehajúci brexit dávajú impulz aj dlhodobým kontraktom s elektrinou, ktorá sa za posledné dva dni dostala do prudko rastúceho trendu a vyskočila o dve eurá, čo je pre bežný komoditný trh neštandardné.
K nárastu cien elektriny na komoditných trhoch v Európe taktiež prispeli správy z Austrálie, kde v súčasnosti štrajkujúci z najväčšej železničnej spoločnosti Aurizon v stredu oznámili, že od budúceho týždňa bude štrajk postihovať prepravu uhlia zo strategických banských oblastí. Spoločnosť Aurizon prevádzkuje uhoľnú prepravnú sieť v oblasti Queensland s dĺžkou 2 670 kilometrov a s dennou prepravnou kapacitou okolo 500 tisíc ton.
"Spomínané udalosti sú načasované zrovna na obdobie, kedy sa na Európu valí vlna chladného počasia. Predpovedané ochladenie v budúcom týždni až o 7 celziových stupňov pod normál (30 ročný teplotný priemer) zvyšuje dopyt po komoditách, s čím rastú aj ceny spotového trhu," konštatoval Rosinec.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies