BRUSEL - Belgická opozícia žiada vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá by prešetrila postup vládnych úradov v kauze Ibrahima Bakraouiho - jedného z páchateľov utorkových útokov v Bruseli. Informoval o tom dnes webový portál belgického denníka La Dernieure Heure.
Ukázalo sa totiž, že turecké úrady Bakraouiho vlani v lete vyhostili z Turecka do Holandska a varovali vtedy aj Belgicko, že ide o nebezpečného militanta.
Návrh opozičných strán na vznik parlamentnej vyšetrovacej komisie podporila zatiaľ len jedna zo štyroch strán vládnej koalície.
Brussels suspects linked to nuclear facility plot: https://t.co/SEGkjj40S9 pic.twitter.com/btlVl03rfx
— CBS Evening News (@CBSEveningNews) 24. března 2016
V súvislosti s kauzou Bakraoui ponúkli v noci na dnes svoju demisiu dvaja členovia belgickej vlády: minister vnútra Jan Jambon a minister spravodlivosti Koen Geens. Premiér Charles Michel ju však neprijal, pričom zdôraznil, že v súčasnej náročnej situácii je dôležité zomknúť sa.
Na možné chyby a zlyhanie politických, policajných a justičných orgánov v Belgicku upozornil dnes v súvislosti s bruselskými atentátmi z 22. marca aj izraelský denník Haarec. Pripomenul, že belgické tajné služby dostali v pondelok varovanie, že v utorok sa môže v krajine odohrať teroristický útok.
Haarec spresnil, že "belgické tajné služby s pomerne vysokou presnosťou vedeli, že boli plánované útoky, ktoré sa mali odohrať v blízkej budúcnosti a ktorých terčom má byť letisko, ako aj zrejme metro".
Belgická tlač, ktorá citovala z Haarecu, pripomenula, že tento izraelský denník je zvyčajne veľmi dobre informovaný, a to aj zo zdrojov izraelskej tajnej služby Mossad.
Ibrahim Bakraoui a Najim Laachraoui v utorok aktivovali kufríkové bomby na bruselskom letisku Zaventem. O hodinu neskôr explodovala bombová nálož aj na stanici metra Maelbeek, kde sa odpálil Khalid Bakraoui, Ibrahimov brat.
Oba atentáty si vyžiadali dokopy 31 obetí na životoch a vyše 300 zranených.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies