BRUSEL - Belgické vojenské lietadlá, pomáhajúce medzinárodnej koalícii pod vedením USA bojovať proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS) v Iraku a v Sýrii, neboli súčasťou operácie v Mósule zo 17. marca, ktorá si vyžiadala životy najmenej 200 civilistov.
Túto informáciu potvrdila v nedeľu večer agentúra Belga s odvolaním sa na zdroje amerického ministerstva obrany. "Pentagón nepotvrdil účasť belgických lietadiel či lietadiel iných koaličných krajín na smrtiacom nálete, ktorý bol vykonaný 17. marca na mesto Mósul v rámci bitky o oslobodenie tohto mesta na severe Iraku z područia džihádistov IS," uviedla Belga.
Správa prichádza po sobotňajšom odhalení britského novinára Martina Chulova, ktorý pre denník The Guardian pokrýva dianie na Blízkom východe. Na Twitteri uviedol, že správa Pentagónu naznačuje, že na útoku na mósulskú štvrť Džadída sa nezúčastnili len americké lietadlá, ale aj britské, francúzske a belgické.
V Belgicku táto správa vyvolala verejnú polemiku a časť parlamentnej opozície žiadala objasnenie zo strany ministra obrany Stevena Vandeputa. Belgická federálna prokuratúra koncom minulého týždňa otvorila predbežné vyšetrovanie udalostí v Mósule. Francúzsky generálny štáb vo štvrtok potvrdil, že francúzske stíhačky 17. marca vykonali útoky na Mósul, ale nie na štvrť, kde došlo k zabitiu veľkého množstva civilistov.
Belga spresnila, že podľa vyjadrenia hovorcu francúzskeho veľvyslanectva Paríž vytvoril vyšetrovaciu komisiu, ktorá má zistiť povahu vojenskej misie francúzskych stíhačiek v predmetný deň. Belgicko je súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej proti IS od roku 2014. Belgické stíhačky sú v súčasnosti, v rámci svojich bojových misií, aktívne v oblasti mesta Mósul.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies