WASHINGTON - Odchádzajúci americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť americké zbrane na údery na ruské územie, čím výrazne zmenil doterajšiu politiku USA. Podľa zdrojov plánuje Kyjev v najbližších dňoch nasadiť rakety dlhého doletu proti ruským a severokórejským jednotkám. Tento krok prichádza len dva mesiace pred nástupom Donalda Trumpa, ktorý sľúbil obmedziť pomoc Ukrajine.
Odchádzajúci prezident Spojených štátov Joe Biden umožní Ukrajine použiť zbrane poskytnuté USA na údery na území Ruska, informovali rôzne tlačové agentúry vrátane Reuters, Associated Press a New York Times.
Tri zdroje oboznámené so záležitosťou, vrátane dvoch amerických predstaviteľov, v nedeľu pre agentúru Reuters uviedli, že Ukrajina plánuje v najbližších dňoch uskutočniť útoky na veľké vzdialenosti s použitím týchto zbraní.
Biely dom sa k týmto správam nevyjadril, ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že rakety "budú hovoriť samy za seba". "Dnes mnohí v médiách tvrdia, že sme dostali povolenie prijať príslušné opatrenia," povedal Zelenskyj vo svojom večernom príhovore k Ukrajincom. "Ale údery sa nerobia slovami. Takéto veci sa neoznamujú. Rakety budú hovoriť samy za seba."
Prezident Biden povolil Ukrajine prvé použitie rakiet dlhého doletu dodaných USA na údery v Rusku, uviedli americkí predstavitelia.
Zbrane budú pravdepodobne spočiatku použité proti ruským a severokórejským jednotkám pri obrane ukrajinských síl v Kurskej oblasti na západe Ruska, uviedli predstavitelia.
Rozhodnutie Bidena je významnou zmenou v politike USA. Toto rozhodnutie rozdelilo jeho poradcov a jeho zmena prichádza dva mesiace pred nástupom novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa do úradu, ktorý prisľúbil obmedziť ďalšiu podporu Ukrajine.
Povolenie Ukrajincom používať rakety dlhého doletu, známe ako armádne taktické raketové systémy alebo ATACMS, bolo reakciou na prekvapivé rozhodnutie Ruska zapojiť do boja severokórejské jednotky, uviedli predstavitelia.
Aby pomohol Ukrajincom brániť Charkov, Biden im povolil použiť proti ruským silám priamo na druhej strane hranice raketový systém HIMARS, ktorý má dosah približne 50 míľ. Biden však nepovolil Ukrajincom použiť na obranu Charkova rakety ATACMS s dlhším doletom, ktoré majú dosah približne 190 míľ.
Hoci predstavitelia uviedli, že neočakávajú, že by táto zmena zásadne zmenila priebeh vojny, jedným z cieľov zmeny politiky je podľa nich vyslať Severokórejčanom signál, že ich sily sú zraniteľné a že by ich nemali posielať viac.
Rozhodnutie USA znamená významný posun v politike a podporuje ukrajinskú vládu, ktorá sa snaží zastaviť ruské útoky na mestá a elektrickú sieť.
Biden však dlho odmietal použitie amerických zbraní proti Rusku, pretože sa obával, že by to USA a ich spojencov v NATO zatiahlo do priameho konfliktu s Ruskom.
Zdá sa však, že prezident ustúpil po tom, ako sa dynamika vojny posunula smerom k Rusku. Severná Kórea vyslala tisíce vojakov na podporu Ruska, ktoré sa snaží získať späť územie v Kursku, ktoré stratilo v prospech Ukrajiny.
Moskva verí, že Trump bude pravdepodobne priaznivejším vyjednávačom, ktorý by mohol prinútiť Kyjev vzdať sa územia, ktoré Rusko v súčasnosti kontroluje na východe a juhu Ukrajiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies