WASHINGTON - Britský premiér Boris Johnson v sobotu vyslal signál smerom k novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, že by chcel so Spojenými štátmi uzatvoriť obchodnú dohodu.
Nové obchodné dohody
Spojené kráľovstvo sa na konci uplynulého kalendárneho roka definitívne rozišlo s Európskou úniou, preto postupne pracuje na sérii obchodných paktov na obdobie po brexite. V nedávnych mesiacoch sa Briti dohodli na obchodnej spolupráci s Tureckom, Nórskom či Singapurom.
Iné priority USA
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki však uviedla, že Bidenova administratíva momentálne nemá žiadny harmonogram na uzatvorenie obchodnej dohody, keďže 78-ročný prezident sa aktuálne sústredí na zvládnutie pandémie koronavírusu a balík pomoci americkej ekonomike v objeme 1,9 bilióna dolárov.
Naznačila to aj Yellenová
Nominantka na post americkej ministerky financií Janet Yellenová taktiež naznačila, že Biden momentálne nepreferuje rokovania o nových obchodných dohodách.
"Prezident nepodpíše žiadne nové dohody o voľnom obchode skôr, ako USA urobia veľké investície na podporu amerických zamestnancov a našej infraštruktúry," vyhlásila Yellenová.
Počas úvodných dní v Bielom dome sa Joe Biden snaží položiť základy dobrých vzťahov s lídrami susedných štátov - Kanady a Mexika.
Finančná pomoc
Práve mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil pozornosť, keď vyhlásil, že mu Biden v telefonickom rozhovore prezradil zámer vynaložiť 4 miliardy dolárov na pomoc stredoamerickým krajinám. Finančné prostriedky by mali získať predovšetkým Honduras, Salvádor a Guatemala, odkiaľ pre nestabilnú politickú, ekonomickú a spoločenskú situáciu utekajú tisíce migrantov cez Mexiko do USA.
López Obrador a Biden sa zhodli na tom, že v otázke prisťahovalectva bude potrebné zaoberať sa základnými príčinami migrácie obyvateľstva.
Zrušenie výstavby ropovodu
Kanadský premiér Trudeau tento týždeň vyslovil sklamanie z Bidenovho kroku, ktorým zrušil povolenie na výstavbu kontroverzného ropovodu Keystone XL, proti ktorému viac ako desaťročie bojujú environmentalisti a organizácie pôvodných amerických obyvateľov.
Plán trasy
V prípade dokončenia mal dopravovať ropu z kanadskej provincie Alberta cez Montanu, Južnú Dakotu, Nebrasku, Kansas a Oklahomu až na pobrežie Texaského zálivu.
Napätie nehrozí
Trudeau však podotkol, že nepripustí, aby rozdielne názory s Bidenom na túto tému spôsobili napätie v kanadsko-amerických vzťahoch.
"Nie vždy to bude dokonalé zosúladenie s USA. Oveľa viac sa zameriavame na hodnoty a ciele. Veľmi sa teším na spoluprácu s prezidentom Bidenom," skonštatoval Trudeau.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies