Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates poukazuje na veľký boom, pokiaľ ide o umelú inteligenciu (AI). Tá so sebou prináša veľké očakávania, ale aj obavy.
Vývoj generatívnej AI (GenAI) má nesporne veľký dopad na spoločnosť ako takú. Neobchádza ani zamestnanosť. Bill Gates varuje, že sa blížime k prelomovému bodu. Hovorí o období tzv. voľnej inteligencie. AI bude bežne dostupnou, a tak bude postupne nahrádzať ľudí vo viacerých profesiách.
Spoluzakladateľ Microsoftu upozorňuje, že AI bude zvládať čoraz viac úloh, ktoré v súčasnosti vykonávajú ľudia. Bude preto na samotných ľuďoch, aby si stanovili, ktoré činnosti nahradí AI, a ktoré nie. Ako príklad uvádza šport, ktorý by určite nemal podľahnúť počítačom.
Bill Gates zjavne celkom reálne predpokladá, s ktorými profesiami sa ľudia budú musieť rozlúčiť. Nedávno sa nechal počuť, že voči AI zostanú zatiaľ odolné len tri profesie.
- Pracovníci energetiky, pretože je to veľmi komplikovaný a ťažko automatizovateľný sektor.
- Biológovia, pretože je potrebné hlboké pochopenie komplexných systémov.
- Programátori, a to aj napriek tomu, že programovanie ako také už býva veľakrát automatizované. Ľudia budú ale potrební na indentifikovanie a opravu chýb. Umelá inteligencia síce môže generovať kód, ale bez podielu človeka to stačiť nebude.
Gates v rozhovore pre NBC dokonca šokoval, že už do desiatich rokov môže AI úplne nahradiť napríklad lekárov či učiteľov.
„AI ešte nedosiahla úroveň, aby úplne nahradila všetkých odborníkov,“ no zároveň podotkol, že fundovaná rada od lekára a kvalitné doučovanie budú vďaka AI v priebehu desaťročí bežné a dostupné zadarmo.
V období voľnej inteligencia podľa Gatesa bude AI dostupná širokej verejnosti a stane sa súčasťou života. Zlepší zdravotnú starostlivosť, pretože urýchli diagnostikovanie. Zefektívni aj vyučovanie, pretože pribudnú virálni asistenti, a tak sa znížia aj náklady.
Zdvíha sa však aj vlna nesúhlasu. Mnohí tvrdia, že AI sa nepodarí nahradiť lekárov, chirurgov, ale ani inštalatérov či automechanikov. Odvolávajú sa na ich dlhoročné skúsenosti.
Najviac ohrození budú zamestnanci, ktorých práca je rutinná a má presne zadefinovaný proces. Išlo by tak o administratívnych pracovníkov, zamestnancov bánk a finančných služieb, ľudí v klientských centrách, účtovníkov či logistických dispečerov.
Sú však aj profesie, kde sa vyžaduje empatia, osobný kontakt, ľudský cit, a tam AI šancu nemá. Ide napríklad o zdravotníkov, opatrovateľov či remeselníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies