Biohacking mozgu: 5 spôsobov, ako zlepšiť koncentráciu a pamäť

NETKY.SK • 29 Marec 2025, 08:01 • 2 min
Biohacking mozgu: 5 spôsobov, ako zlepšiť koncentráciu a pamäť

slovakia

left justify in out

Mozog je najzložitejší orgán v ľudskom tele a jeho optimálne fungovanie je nevyhnutné pre celkovú pohodu a výkonnosť. Biohacking mozgu predstavuje súbor techník a stratégií, ktoré umožňujú optimalizovať mozgové funkcie, zlepšiť koncentráciu a posilniť pamäť.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Čo je biohacking mozgu?

Za biohacking možno považovať akúkoľvek stratégiu, ktorú použijete na zlepšenie svojich biologických aktivít. Konkrétne pri biohackingu mozgu sa používajú rôzne techniky a nástroje na zlepšenie kognitívnych funkcií, ako sú koncentrácia, pamäť a kreativita. Cieľom je dosiahnuť optimálny výkon mozgu a zvýšiť celkovú produktivitu.

5 spôsobov, ako zlepšiť koncentráciu a pamäť

Biohackeri sa snažia optimalizovať fungovanie mozgu pomocou nootropík a špeciálnych cvičení, no existuje mnoho ďalších spôsobov, ako podporiť jeho zdravie a výkonnosť. Za čo teda mozog povie „ďakujem“?

Obrazok
Zdroj: Freepik

Biohacking mozgu a nootropiká

Nootropiká sú látky, ktoré zlepšujú kognitívne funkcie. Dobrou správou je, že takéto látky vieme nájsť jednoducho v prírode. Môžu to byť prírodné doplnky, ako sú omega-3 mastné kyseliny, kreatín, theanín nachádzajúci sa v zelenom čaji a kofeín. Z menej známych, ale účinných prírodných nootropík spomenieme napríklad:

·         Huba hericium (Korálovec ježovitý) – Má fantastický vplyv na učenie a pamäťové schopnosti. Stačí si ráno pripraviť hericium kávu alebo užiť extrakt v kapsuliach.
·         Gingo Biloba – Tradične používané v čínskej medicíne po celé veky. Rozširuje krvné cievy, čo zlepšuje prietok krvi do mozgu. To môže zlepšiť dodávanie kyslíka a živín do mozgových  buniek. Ovplyvňuje tiež neurotransmisiu, teda prenos signálov medzi nervovými bunkami. To môže zlepšiť pamäť, koncentráciu a ďalšie kognitívne funkcie.
·         Brahmi (Bacopa monnieri) – Výskumy ukazujú, že pravidelné užívanie brahmi môže zlepšiť rýchlosť spracovania informácií , čo výrazne podporuje kognitívne funkcie.
·         Rhodiola Rosea (Rozchodnica ružová) – Pomáha stimulovať nervový systém, pozitívne pôsobí na náladu a vnímanie a má priaznivý účinok pri únave.
·         Ashwaganda – Pomáha vyrovnať sa so stresom a zároveň si zachovať ostrú pamäť.
·         Kurkuma – Špecifická látka kurkumín podporuje zdravie mozgu a pomáha pri liečbe depresívnych a úzkostných porúch

Biohacking mozgu a strava

Pre optimálny výkon mozgu je dôležité zaradiť do stravy potraviny, ktoré podporujú jeho zdravie, ako sú omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty, zdravé tuky a vitamíny skupiny B. Tieto živiny nájdete v rybách, orechoch, semenách, lesných plodoch a zelenej listovej zelenine.

Obrazok
Zdroj: Freepik

Biohacking mozgu  a meditácia, mindfulness

Meditácia a mindfulness sú techniky, ktoré pomáhajú upokojiť myseľ a zlepšiť koncentráciu, učia mozog sústrediť sa na prítomný okamih. Pravidelná meditácia môže zvýšiť objem šedej hmoty v mozgu, čo vedie k lepšej pamäti a pozornosti. Aj krátke meditačné sedenia niekoľkokrát denne môžu mať pozitívny vplyv.

Tipy na biohacking pomocou meditácie:
·         Začnite s krátkymi meditáciami, ktoré trvajú 5-10 minút denne. Keď si na meditácie zvyknete, pomaly zvyšujte čas.
·         Vyskúšajte rôzne techniky, ako je hlboké dýchanie, vizualizácie alebo meditácie s vedením.
·         Praktizujte mindfulness počas bežných činností, napríklad pri jedle alebo chôdzi.

Biohacking mozgu a fyzická aktivita

Pravidelné cvičenie zlepšuje prietok krvi do mozgu a podporuje rast nových neurónov. Fyzická aktivita tiež znižuje stres a zlepšuje náladu, čo má pozitívny vplyv na koncentráciu a pamäť.

Zamerajte sa na kardiovaskulárne cvičenia, ako sú beh, cyklistika alebo plávanie, ktoré zlepšujú prietok krvi do mozgu. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút 3-4 krát do týždňa, aby ste dosiahli maximálny benefit. Nezabúdajte na pravidelné prestávky na pohyb, ak pracujete dlhé hodiny pri stole.

Biohacking mozgu a spánok

Kvalitný spánok je nevyhnutný pre optimálne fungovanie mozgu. Počas spánku sa mozog regeneruje a upevňuje spomienky. Nedostatok spánku môže viesť k zhoršeniu koncentrácie a pamäti.

Tipy na biohacking pomocou spánku:
·         Snažte sa spávať 7-9 hodín každý deň.
·         Vytvorte si pravidelný spánkový režim a choďte spať a vstávajte v rovnakom čase každý deň.
·         Zabezpečte si príjemné a tmavé prostredie na spanie, ktoré podporí kvalitný spánok.

Obrazok
Zdroj: Freepik

Ďalšie tipy na biohacking mozgu

·         Digitálny detox: Obmedzenie času stráveného na sociálnych sieťach a iných digitálnych platformách môže znížiť rozptýlenie a zlepšiť pozornosť.
·         Hydratácia mozgu: Pite dostatok vody, pretože aj mierna dehydratácia môže negatívne ovplyvniť koncentráciu a mentálnu úroveň.
·         Studené sprchy: Krátkodobé vystavenie chladu môže zlepšiť prekrvenie mozgu, zvýšiť bdelosť a znížiť úroveň stresu.
·         Vzdelávanie a učenie sa nových zručností: Učenie sa nových vecí stimuluje mozog a podporuje jeho plasticitu.
·         Vedenie denníka: Zapisovanie myšlienok a pocitov môže pomôcť spracovať informácie a zlepšiť pamäť.
·         Intermittent fasting (prerušovaný pôst): Občasné hladovanie môže podporiť tvorbu neurotrofínov a zlepšiť kognitívne funkcie.
·         Minimalizácia multitaskingu: Sústredenie sa na jednu úlohu naraz zvyšuje produktivitu a pomáha predchádzať mentálnemu preťaženiu.
·         Kontakt s prírodou: Pravidelné prechádzky v lese alebo pobyt na čerstvom vzduchu môžu znížiť stres a podporiť kreativitu.


Zdroj textu: biohackers.world, health.com, news-medical.net, allnutrition.sk, Foto: Freepik


Autor: Eva Dedinská



Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies