BRATISLAVA - Exkurzia asi piatich desiatok hostí a ich sprievodcov - stakeholdrov z Biosférickej rezervácie (BR) Poľana a pracovníkov Správy Chránenej krajinnej oblasti - BR Poľana do oblasti Poľany, predchádzala pondelkovému slávnostnému zasadnutiu slovenského výboru (SV) programu Človek a biosféra a koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana vo Vígľaši-Pstruši.
Na stretnutie boli pozvaní minulí aj súčasní členovia podieľajúci na napĺňaní cieľov a poslania biosférických rezervácií na Slovensku.
Stretnutie pri príležitosti 25. výročia SV poskytlo priestor pre diskusiu a rozhovory v témach týkajúcich sa plnenia medzinárodných a regionálnych strategických dokumentov v tejto oblasti. Súčasťou programu bolo aj predstavenie vízie SV na najbližšie roky.
"V prvom rade potrebujeme podporu vlády SR, ďalej zabezpečiť financovanie pre biosférické rezervácie podľa modelu vyspelých európskych krajín, a tiež propagáciu na národnej i svetovej úrovni. Čo je ešte dôležité, je výchova a vzdelávanie mladých ľudí, ale aj samotné zapojenie miestnych obyvateľov a aj to, aby aj samotní obyvateľ biosférickej rezervácie cítil konkrétny a jasný benefit," povedala organizátorka podujatia a riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti - BR Poľana Vladimíra Fabriciusová.
Celosvetový program UNESCO Človeka a biosféra (Man and the Biosphere – MAB) bol vyhlásený v roku 1971 na generálnej konferencii Organizácie spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru UNESCO. Jeho hlavným cieľom je podporiť racionálne a trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov a zlepšenie vzťahu medzi človekom a prírodou.
UNESCO’s Man and the Biosphere (MAB) Programme names laureates of Young Scientists and Michel Batisse awards https://t.co/XIbPf3B8Gf pic.twitter.com/90qfmcVB0q
— Man and Biosphere (@UNESCO_MAB) June 14, 2017
V praxi sa program MAB realizuje prostredníctvom sústavy BR, ktoré sú medzinárodne uznávané ako modelové územia harmónie vzťahu medzi človekom a prírodou. Svetovú sieť BR tvorí 686 území v 122 krajinách sveta vrátane 20 cezhraničných. Úplne rovnocenné alebo prevyšujúce biodiverzitou sú aj slovenské BR: Slovenský Kras, Poľana, Tatry a Východné Karpaty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies