Na Slovensko sa očakáva výrazné zvýšenie cien vajec. Dôvodom je šírenie vtáčej chrípky, čo má dopad na náš trh.
Vajcia sa tak stávajú doslova nedostatkovým tovarom. Najväčší náš producent už musel zrušiť chov 400-tisíc nosníc. To predstavuje stratu vyše 15 percent domácich kapacít. Ešte pôvodný pokles cien vajec na Slovensku o 2,9 percenta sa tak zmení na rast, o čom svedčia už najnovšie údaje.
„Naši západní susedia v Česku zaznamenali medziročný pokles cien vajec až o 9,5 %, avšak aj tam ceny postupne rastú,“ skonštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
V krajinách Európskej únie priemerná cena vajec v 43. týždni dosiahla rast o 2,1 percenta. Takýto vývoj sa očakáva aj u nás.
Domáci obchodníci pravdepodobne začnú výpadok našej produkcie nahrádzať dovozmi. To sa ale podľa analytika určite odzrkadlí aj v navyšovaní cien.
„V najhoršom scenári by ceny vajec mohli navýšiť infláciu až o takmer pol percenta,“ upresnil Koršňák, pričom odkázal na minulé vlny vtáčej chrípky, ktoré významne ovplyvnili ceny.
Dopad rozsahu krízy závisí od jej intenzity a schopnosti producentov ochrániť chovy. Rizikom je aj možnosť ďalšieho narušenia trhov v iných krajinách Európskej únie. Týkať by sa to mohlo Holandska či Poľska.
Na tom, že ceny vajec sa budú zvyšovať, sa zhoduje aj Únia hydinárov Slovenska. Môže za to okrem iného aj vtáčia chrípka. Tá sa potvrdila na farme najväčšieho slovenského producenta 22. októbra. Firma Novogal z Dvorov nad Žitavou musela zlikvidovať 385-tisíc sliepok a asi 1,5 milióna vajec. Znamená to, že na pultoch predajní bude v najbližších mesiacoch menej slovenských vajec.
"Postupne sme ich vyviezli do kafilérie na Slovensku a v Česku," uviedol riaditeľ Novogalu Ladislav Birčák. Dôjde preto k poklesu produkcie vajíčok v najbližších dvoch až troch mesiacoch, a to o 10 až 15 percent, myslí si, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
"Ako rýchlo sa vrátime do pôvodných koľají záleží od toho, akým spôsobom obnovia chov, resp. koľko nosníc majú vo svojich odchovoch a v akých vekových kategóriách," dodal šéf únie.
Novogal dal už koncom októbra stiahnuť všetky vajcia zo svojho chovu z pultov predajní. Nahradiť ich musia iní producenti. "Predpokladáme, že to nahradí dovoz zo zahraničia," povedal Molnár. Vajcia sa na Slovensko dovážajú najviac z Poľska, Česka a Maďarska.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies