TOKIO - Internet je jedným z najviac podceňovaných vynálezov. Keď sa už zdá, že táto platforma dosiahla bod, kedy už nedokáže ponúknuť nič nové, tak sa niečo nové objaví. Nepríde to však odrazu, rozvíja sa to postupne...
Zrazu je pre nás Wikipedia zdrojom informácií, komunikujeme cez internet pomocou Skype a možno si to ani neuvedomujeme, ale dokumenty, fotky, videá a mnoho ďalšieho nemáme uložené vo vlastných počítačoch, ale na Google Drive alebo rôznych cloudoch.
Väčšina ľudí a najmä mladšie generácie začínajú používať nejaký nástroj alebo aplikáciu, pretože je to zaujímavé a sľubuje niečo nové. V určitom okamihu sa stávajú súčasťou nášho každodenného života a po čase sa nám zdá, že tu boli stále. Pamätám si časy, keď som v cudzom prostredí používal papierové rozkladacie mapy, dnes na to stačí Google. Ľudstvo až príliš dôveruje technológiám a odovzdáva svoje životy do digitálneho online sveta.
Digitalizácia nemohla obísť ani jednu z najdôležitejších aspektov ľudstva – peniaze. Táto digitalizácia sa vyvíjala postupne, prenikala čoraz hlbšie do internetu, až kým sa peniaze nepretransformovali do virtuálnej podoby úplne - kryptomeny.
Prechod systémov Visa a PayPal na kryptomeny sa však ukázal komplikovanejší ako sa predpokladalo. Tradiční poskytovatelia platobných služieb a kryptomeny sa tak veľmi líšia, že niektorí ľudia nedokážu pochopiť podstatu týchto nových peňazí a ako sa odlišujú od tých konvenčných papierových.
Na internete sa kryptomena stáva čoraz bežnejšou formou platenia za služby alebo tovar. Vznikajú nové krypto služby, ktoré čoraz viac využívajú obchody aj predajcovia. Je len otázkou času, kedy sa kryptomena stane bežnou súčasťou našich životov...
Začiatok
Okolo kryptomien sa za necelých deväť rokov ich existencie objavilo mnoho konšpirácií a mýtov. Medzi najznámejšie patrí tajomná hmla okolo osoby stvoriteľa Bitcoinu – Satoshiho Nakamotu. Známa je aj historicky prvá pizza kúpená za Bitcoiny, ktorých hodnota by sa dnes vyrovnala štátnemu rozpočtu malej africkej krajiny.
Zaujímavý je aj fenomén neustáleho výrazného nárastu a poklesu výmenného kurzu Bitcoinu, alebo záhadné krádeže na digitálnych burzách či stratených miliónov na vyhodených pevných diskoch. Každá kultúra má svoju históriu a my môžeme byť svedkom vznikajúcej histórie v priamom prenose...
V ďalšom článku sa budeme zaoberať históriou kryptomien od vzniku Bitcoinu až po krypto-boom, ktorý začal v roku 2013.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies