Bitcoin v pondelok dosiahol nové historické maximum, prekračujúc hranicu 109 000 USD. Tento prudký nárast prichádza len niekoľko hodín pred inauguračnou ceremóniou Donalda Trumpa, ktorý signalizoval plány na dereguláciu sektora kryptomien. Následne sa cena bitcoinu mierne stiahla na 107 765 USD, čo však stále predstavuje historicky vysoké hodnoty.
Trumpov vplyv na kryptomeny
Od novembrového víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách bitcoin zaznamenal dramatický rast. Začiatkom decembra prvýkrát prekročil psychologickú hranicu 100 000 USD. Tento trend posilnil vymenovaním Paula Atkinsa, podporovateľa kryptomien, do čela amerického regulačného orgánu pre cenné papiere. Trh tak reagoval optimizmom na možnosť deregulácie, ktorá by mohla prispieť k ďalšiemu rastu sektora.
Zaujímavosťou je, že Trump, ktorý kedysi označoval kryptomeny za „podvod“, zmenil svoj postoj a stal sa ich veľkým zástupcom počas volebnej kampane. Cez víkend dokonca uviedol na trh vlastnú kryptomenu s príznačným názvom $TRUMP, ktorá okamžite vyvolala obrovský záujem investorov. Jej trhová kapitalizácia dosiahla miliardové hodnoty behom niekoľkých hodín.
Reakcia trhu a vyjadrenia
Po prekonaní hranice 100 000 USD Trump na svojej platforme Truth Social zverejnil príspevok: „GRATULUJEME BITCOINÁROM!!! $100,000!!! NEMÁTE ZA ČO!!! Spoločne urobíme Ameriku opäť veľkou!“ Tento príspevok podnietil ďalšie investície do kryptomien.
Bitcoin sa tak znova dostal na titulky novín, pripomínajúc svoju povestnú volatilitu. Kryptomeny od svojho vzniku prechádzajú obdobím prudkého rastu a pádov, ako aj krachmi viacerých gigantov, medzi ktorými najviac rezonuje pád burzy FTX.
Základy a kritika bitcoinu
Bitcoin vznikol v roku 2008 ako decentralizovaný platobný systém navrhnutý osobou alebo skupinou vystupujúcou pod menom Satoshi Nakamoto. Bol prezentovaný ako alternatíva k tradičným finančným inštitúciám, kde transakcie potvrdzujú výkonné počítače riešením komplexných matematických úloh v systéme blockchain.
Napriek svojej popularite bitcoin čelí kritike za svoju používateľskú anonymitu, ktorá uľahčuje trestnú činnosť na dark webe, pranie špinavých peňazí a vydieranie prostredníctvom ransomware útokov. Ďalším kontroverzným aspektom je jeho vysoká uhlíková stopa spojená s ťažobným procesom, ktorý vyžaduje enormné množstvo energie.
Budúcnosť kryptomien pod Trumpovou vládou
Trumpova inaugurácia a jeho pozitívny postoj ku kryptomenám by mohli signalizovať začiatok novej éry pre digitálne meny. Očakáva sa, že deregulácia by mohla prilákať viac investorov a podporiť ďalší rast trhu. Avšak kritici varujú, že bez primeraných regulácií môže sektor čeliť ďalším ťažkostiam, vrátane bezpečnostných rizík a ekologických dopadov.
Bitcoin tak ostáva na križovatke. Jeho budúcnosť bude závisieť nielen od regulačných zmien, ale aj od technologických inovácií a adaptácie všeobecného trhu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies