Blíži sa prekonanie rekordu pozemskej sondy skúmajúcej Mars
V polovici budúceho týždňa sa medziplanetárna sonda NASA Mars Odyssey stane najdlhšie pracujúcou sondou pri, respektíve na Marse. Oznámil to šéf misie Mars Odyssey Jeffrey Plaut z Laboratória pre prúdový pohon (JPL) v kalifornskej Pasadene.
Mars Odyssey sa dostala na obežnú dráhu okolo Marsu 24. októbra 2001. V stredu 15. decembra tam zavŕši 3340 dní. Tým prekoná predchádzajúci rekord, ktorý držala takisto sonda NASA Mars Global Surveyor. Tá skúmala Mars takisto z obežnej dráhy od 11. septembra 1997 do 2. novembra 2006.
Primárna misia Mars Odyssey sa skončila v roku 2004. Sonda počas nej zaznamenala viaceré prevratné úspechy, ako objav podpovrchového ľadu a prieskum radiácie potrebný s ohľadom na bezpečnosť uvažovaných pilotovaných letov na Mars, hoci sú nateraz v nedohľadne.
Neoceniteľné výsledky však prinieslo aj šesť rokov predĺženej misie. "Tieto dodatočné roky nám dovolili zostaviť mapy s najvyšším rozlíšením, ktoré teraz pokrývajú prakticky celú planétu," povedal Jeffrey Plaut. Snímky pochádzajú z kamery THEMIS (Thermal Emission Imaging System).
Predĺžená misia tiež umožnila monitorovať sezónne zmeny z jedného marťanského roka (687 pozemských dní) na druhý. Zistila napríklad medziročne prekvapivo pravidelné vymŕzanie oxidu uhličitého z atmosféry v polárnych oblastiach počas zimy na tej-ktorej pologuli planéty.
Sonda Mars Odyssey počas predĺžnej misie významne prispela k úspechu iných marťanských misií, ako robotických výskumných vozidiel Spirit a Opportunity a sondy Mars Phoenix, ktorá tak ako tieto vozidlá pristála na povrchu.
Stala sa tiež stredným článkom dlhodobého monitorovania počasia na Marse, ktoré od roku 1997 nepretržite zabezpečovali či zabezpečujú sondy NASA Mars Global Surveyor, Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter (tá začala pracovať v závere roka 2006).
Mars Odyssey bude v zálohe ako náhradný komunikačný systém pre ďalšie robotické výskumné vozidlo Curiosity, ktoré má pristáť na Marse v auguste 2012.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies