Desať rokov od smrtiaceho útoku, ktorý otrasol Francúzskom, si krajina pripomenula pamiatku obetí a zároveň sa venovala výzvam v oblasti slobody prejavu a hrozbám terorizmu. Pri príležitosti tohto výročia sa v utorok konali spomienkové akcie, počas ktorých sa Francúzsko zastavilo, aby si uctilo 12 obetí útoku na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo.
Útok zo 7. januára 2015, ktorý vykonali ozbrojenci napojení na al-Káidu, vyvolal celosvetové protesty na obranu slobody prejavu. Prezident Emmanuel Macron a starostka Paríža Anne Hidalgová viedli spomienkovú ceremóniu na mieste útoku v 11. obvode Paríža. Medzi obete patril aj Ahmed Merabet, policajt, ktorého zastrelili na ulici, keď bránil redakciu.
Počas dojímavej ceremónie Macron a jeho manželka Brigitte stáli po boku bývalého prezidenta Françoisa Hollanda. Spoločne s policajtmi položili vence kvetov a uctili si obete minútou ticha. Počas spomienky zaznela trúbka, ktorej tóny pripomenuli tragédie toho roku, vrátane útokov v Bataclane, ktoré nasledovali v novembri.
Útok na Charlie Hebdo odštartoval rok plný teroru, ktorý prinútil Francúzsko zlepšiť svoje bezpečnostné opatrenia. V nasledujúcich dňoch sa uskutočnil symbolický pochod, kde nemecká kancelárka Angela Merkelová, Francois Hollande a ďalší svetoví lídri vyjadrili solidaritu a podporu slobode prejavu.
Minister vnútra Bruno Retailleau v rozhovore pripomenul pokrok v oblasti bezpečnosti, no varoval pred novými hrozbami. „Francúzsko sa výrazne vyzbrojilo, ale hrozba stále existuje,“ povedal a zdôraznil nebezpečenstvo domácej radikalizácie cez sociálne médiá. "Len minulý rok sme zabránili deviatim útokom, čo je najviac od roku 2017."
Dedičstvo útokov na slobodu prejavu
Útok na Charlie Hebdo, ktorý bol reakciou na kontroverzné karikatúry proroka Mohameda, rozpútal diskusie o hraniciach slobody prejavu. Hoci milióny ľudí po celom svete vyšli do ulíc s heslom "Je Suis Charlie", jednota tohto momentu sa časom rozpadla.
Podľa prieskumu Charlie Hebdo väčšina Francúzov naďalej podporuje právo na satiru, no mladšie generácie ju často vnímajú ako necitlivú voči marginalizovaným komunitám. K 10. výročiu časopis vydal obálku s karikatúrou čitateľa sediaceho na AK-47 a titulkom „Nezničiteľný,“(viď titulná foto). Riaditeľ časopisu Laurent Sourisseau napísal: „Ak sa chcete smiať, znamená to, že chcete žiť.“
Desať rokov po útokoch zostáva otázka slobody prejavu stále aktuálna a komplikovaná. Francúzsko si však pripomína odvahu tých, ktorí zaplatili najvyššiu cenu za obranu tejto hodnoty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies