NEW YORK - Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) nedokázala nájsť spoločné riešenie na odsúdenie útoku v Líbyi, pri ktorom si bombardovanie zadržiavacieho centra pre migrantov vyžiadalo životy vyše 40 osôb.
Británia sa počas dve hodiny trvajúceho zasadnutia BR OSN pokúšala presadiť spoločné vyhlásenie, ktoré by odsúdilo útok, z ktorého líbyjská vláda obvinila Líbyjskú národnú armádu (LNA) pod vedením poľného maršala Chalífu Haftara. Súčasťou spoločného vyhlásenia mala byť aj výzva na ukončenie bojov a obnovenie mierového procesu v krajine.
Po tom, ako americkí diplomati vyhlásili, že na podpísanie takéhoto textu budú potrebovať povolenie z Washingtonu, sa rokovania skončili neúspešne. Včerajší nálet na zadržiavacie centrum pre migrantov na predmestí líbyjského hlavného mesta Tripolis si podľa misie OSN v Líbyi vyžiadal najmenej 44 obetí a ďalších viac ako 130 zranených.
Líbyjská vláda z náletu obvinila práve LNA vedenú Haftarom, ktorý má pod kontrolou rozsiahle časti východu a juhu krajiny a začiatkom apríla nariadil ofenzívu na hlavné mesto Tripolis. Haftar zodpovednosť za útok odmietol a obvinil z neho vládu v Tripolise. Líbya sa zmieta v chaose od pádu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Chalífa Haftar bojuje proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty, ktorú vedie Fájiz Sarrádž.
Nová eskalácia konfliktu vyvolala obavy, že mierový proces v Líbyi, podporovaný OSN, by mohol úplne zlyhať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) od vypuknutia bojov o Tripolis, ktoré sa odohrávajú v krajine od 4. apríla, prišlo o život viac ako 750 ľudí a ďalších asi 4400 ich bolo zranených.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies