LONDÝN - Pravdepodobnosť, že by britská centrálna banka (BOE) nasledovala príklad Európskej centrálnej banky (ECB) a znížila svoji základnú úrokovú sadzbu, je malá. Proti takémuto kroku na oživenie ekonomiky je totiž dlhodobo väčšina bankovej rady zodpovednej za menovú politiku.
Britské hospodárstvo je slabé a budúci guvernér BOE, Kanaďan Mark Carney, pravdepodobne bude chcieť vyslať silný signál o svojich plánoch, keď v júli preberie vedenie inštitúcie. Zníženie základnej bankovej úrokovej sadzby pod súčasnú rekordne nízku úroveň 0,5 %, ktorú BOE nezmenila už štyri roky, však pravdepodobne nie je na zozname jeho možných krokov. Banka už v minulosti tvrdila, že ďalšie zníženie úrokov by mohlo ublížiť ziskovosti britských "stavebných spoločností", čiže komunitami vlastnených hypotekárnych finančných inštitúcií, a poškodiť tak dôležitý zdroj úverov v britskej ekonomike.
To, že zníženie základnej úrokovej sadzby BOE by mohlo byť pre Veľkú Britániu kontraproduktívne, priznal počas svojho zatiaľ jediného detailného vyhodnotenia britskej ekonomickej situácie vo februári aj sám Carney. Mohol by však byť v pokušení predložiť menovej rade návrh na zníženie sadzby 0,5 %, ktorú BOE účtuje komerčným bankám za "parkovanie" ich rezerv v centrálnej banke, pri zachovaní základnej úrokovej sadzby. To by mohlo motivovať komerčné finančné inštitúcie k uvoľneniu väčšieho finančného balíka na úvery pre firmy, ktoré by ich mohli použiť na investície a tým podporiť ekonomický rast.
Európska centrálna banka (ECB) svoju hlavnú úrokovú sadzbu vo štvrtok znížila o 25 bázických bodov na 0,5 %. Stalo sa tak prvýkrát za 10 mesiacov. Miera nezamestnanosti v eurozóne totiž v apríli dosiahla rekordnú úroveň 12,1 % a inflácia klesla na 1,2 %, čo je najväčší prepad za posledné štyri roky. Cieľovú infláciu pre menovú úniu ECB stanovila na úrovni tesne pod 2 %.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies