LONDÝN - Tisíce poľnohospodárov zaplavili ulice Londýna na protest proti novej dedičskej dani, ktorú označili za hrozbu pre rodinné farmy a produkciu potravín. Opatrenie plánované od roku 2026 zavádza 20 % daň z fariem v hodnote nad 1 milión libier, čo farmári považujú za „úder kladivom“ pre ich už tak ohrozené podniky. Vláda tvrdí, že väčšina farmárov nebude postihnutá, no protestujúci žiadajú jej zrušenie.
Tisíce poľnohospodárov protestovali v utorok pred britským parlamentom a niektorí z nich prechádzali na traktoroch centrom Londýna, aby požadovali zrušenie dedičskej dane, ktorá podľa nich zničí rodinné farmy a ohrozí produkciu potravín.
Opatrenie, ktoré kritici nazvali daňou z traktorov a ktoré minulý mesiac oznámila nová vláda v rozpočte v snahe získať finančné prostriedky, vyvolalo hnev farmárov, ktorí tvrdia, že vládnuca Labouristická strana nerozumie vidieckym komunitám.
Týmto rozhodnutím by sa ukončila daňová úľava z 90. rokov, ktorá oslobodzuje poľnohospodársky majetok od dane. To znamená, že od apríla 2026 budú farmy v hodnote viac ako 1 milión libier (1 197 miliónov eur) podliehať 20 % dani, keď majiteľ zomrie a odovzdá ich ďalšej generácii.
Britskí poľnohospodári tvrdia, že takéto zvýšenie bude "úderom kladivom" pre rodinné farmy, ktoré už teraz zápasia s dôsledkami zmeny klímy, globálnej nestability a otrasov spôsobených brexitom. "Všetci sú šialení," povedal Olly Harrison, spoluorganizátor protestu, ktorý obklopil kanceláriu premiéra Keira Starmera na Downing Street. Mnohí podľa neho "chcú vyjsť do ulíc, zablokovať cesty a ísť naplno po francúzsky".
Posledné desaťročie bolo pre poľnohospodárov nepokojné. Mnohí britskí poľnohospodári podporili brexit ako šancu vystúpiť zo zložitej a kritizovanej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Odvtedy Spojené kráľovstvo zaviedlo zmeny, ako napríklad platby poľnohospodárom za obnovu prírody a podporu biodiverzity, ako aj za produkciu potravín.
Mnohí sa však domnievajú, že ich sklamali predchádzajúce konzervatívne vlády, ako aj Starmerova labouristická administratíva, pretože meškanie spôsobili byrokratické problémy a nedostatok dotácií, ktoré by držali krok s infláciou, a nové obchodné dohody s krajinami vrátane Austrálie a Nového Zélandu, ktoré otvorili dvere lacnému dovozu.
Mnohí sa domnievajú, že zmena daní, ktorú zaviedla vláda Labouristickej strany a ktorá je súčasťou úsilia o získanie miliárd libier na financovanie verejných služieb, je poslednou kvapkou. "Štyri z posledných piatich rokov sme boli v strate," povedal Harrison, farmár piatej generácie, ktorý pestuje obilniny neďaleko Liverpoolu v severozápadnom Anglicku. "Jediné, čo ma drží pri živote, je to, že to robím pre svoje deti. A možno trochu zhodnotenia na pôde vám umožní naďalej si požičiavať, pokračovať v práci. Ale to teraz zo dňa na deň zmizlo."
Starmerova stredoľavicová vláda tvrdí, že "drvivá väčšina" poľnohospodárskych podnikov - približne 75 % - nebude musieť platiť dedičskú daň a rôzne medzery znamenajú, že poľnohospodársky pár môže svojim deťom odovzdať majetok v hodnote až 3 miliónov libier (3,591 milióna eur) bez dane. Daň vo výške 20 % je polovica zo 40 % dane z dedičstva, ktorá sa platí z iných pozemkov a nehnuteľností v Spojenom kráľovstve.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies