BRUSEL - Európska únia ostro odmietla požiadavku Kremľa na obnovenie prístupu Rosselkhozbank k systému SWIFT. Jasne dala najavo, že k uvoľneniu sankcií dôjde len v prípade bezpodmienečného stiahnutia ruských vojsk z Ukrajiny.
Kremeľ podmieňuje prímerie návratom do SWIFT-u
Ruská požiadavka, zverejnená po rokovaniach v Saudskej Arábii, požadovala opätovné pripojenie ruských bánk k medzinárodnému platobnému systému SWIFT výmenou za zastavenie útokov v Čiernom mori. Európska komisia to razantne odmietla.
„Ukončenie nevyprovokovanej agresie a stiahnutie ruských vojsk je hlavnou podmienkou pre zmenu sankcií,“ odkázal hovorca Komisie.
Rozdielny postoj USA a EÚ
Zatiaľ čo EÚ presadzuje nekompromisný postoj, Spojené štáty naznačili, že sú ochotné o niektorých návrhoch rokovať. Americký minister financií Scott Bessent vyhlásil, že „všetko je na stole“ a prezident Donald Trump môže využiť sankcie ako vyjednávací nástroj.
Aj tak však USA nemajú právomoci ovplyvniť SWIFT – systém patrí pod EÚ. Tento rozdielny prístup by mohol ohroziť jednotu Západu pri ďalšom kole rokovaní.
Zablokovanie sankcií hrozí zvnútra Únie
Hoci Brusel momentálne odmieta akékoľvek uvoľnenie sankcií, vnútorná krehkosť rozhodovania môže situáciu skomplikovať. Sankcie sa musia každých šesť mesiacov obnovovať jednomyseľne. Maďarsko, dlhodobý kritik, už dvakrát naznačilo blokovanie predĺženia.
Ak USA pristúpia na kompromis, Budapešť môže podmieniť svoj súhlas uvoľnením niektorých opatrení, čo by oslabilo jednotný postoj EÚ.
SWIFT ako geopolitická zbraň
Odpojenie ruských bánk od SWIFT-u po invázii bolo pre Moskvu bolestivé. Hoci Rusko vytvorilo alternatívny systém SPFS, globálne platby sú výrazne komplikovanejšie, najmä v agropotravinárskom sektore. Európa preto považuje zachovanie tohto tlaku za kľúčové.
„Zrušenie sankcií by bola strategická chyba,“ upozornil hovorca Komisie.
Zelenskyj: Zvyšujte tlak, nie ústupky!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas rokovaní v Paríži apeloval na Západ, aby zvýšil tlak na Rusko namiesto toho, aby ustupoval. „Žiadne zrušenie sankcií, kým Putin nezastaví túto vojnu,“ vyhlásil.
Sankcie zostávajú – zatiaľ
Európska únia ostáva jednotná: žiadne zmiernenie bez konca vojny. No tlak z Washingtonu a vnútorné rozpory v EÚ môžu v budúcnosti otvoriť dvere k zložitým kompromisom. Ako uviedol profesor Alessandro Rebucci:
„SWIFT nemôže konať proti právu EÚ. Spolupráca so spojencami, nie šikanovanie, bola vždy nástrojom Západu.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies