Bruselskí politici sa obávajú sociálnych nepokojov, podobných tým v Londýne - Krimi Niekoľkodňové nepokoje v okrajových štvrtiach veľkých britských miest znepokojujú aj okolité štáty. Belgickí politici Philippe Moureaux a Alain Destexhe v stredu vyhlásili
Niekoľkodňové nepokoje v okrajových štvrtiach veľkých britských miest znepokojujú aj okolité štáty. Belgickí politici Philippe Moureaux a Alain Destexhe v stredu vyhlásili, že podobné násilnosti nie sú vylúčené ani v niektorých bruselských štvrtiach.
Philipp Moureaux, socialistický starosta bruselskej štvrti Molenbeek, pre denník La Derniere Heure uviedol, že existuje riziko prenosu "nákazy" násilností z Británie.
Štvrť Molenbeek je neslávne známa vyššou mierou kriminality a vysokým počtom imigrantov. Belgické médiá už dlhší čas prinášajú správy a reportáže o napätých vzťahoch medzi domácim obyvateľstvom a mladou generáciou z početnej moslimskej komunity.
"U nás nie je rovnaká sociálna situácia ako v Británii, kde majú konzervatívnu vládu," povedal Moureaux. Na druhej strane priznal, že to, čo sa deje v britských mestách, sa môže rozšíriť aj na ostatné krajiny, a uviedol, že z dlhodobého hľadiska vôbec nie je optimistom.
Poslanec bruselskej samosprávy za reformné liberálne hnutie Alain Destexhe v rozhovore pre mestské noviny La Capitale takisto pripúšťa, že nepokoje, podobné tým v anglických mestách, sú možné aj v Bruseli.
"Je pravdepodobné, že sa to skôr či neskôr - v nie takej vzdialenej budúcnosti - prihodí aj u nás," povedal pre noviny a vyjadril nádej, že k tomu hádam nedôjde.
Podľa jeho odhadov však k možným sociálnym výbuchom môže dôjsť už v období najbližších niekoľkých mesiacov či rokov. Mohlo by sa tak stať v konkrétnych častiach Bruselu, ktoré nazval "zónami bezprávia". Ide o veľké prisťahovalecké štvrte ako Molenbeek a Anderlecht alebo zóny s nadpočetným výskytom imigrantov ako Étangs Noirs, iba tri zástavky metrom od centra, či Cureghem na predmestí metropoly.
Liberálny poslanec svoje tvrdenia podkladá číslami i vysokej nezamestnanosti mladých Bruselčanov z týchto konkrétnych komunít. Miera nezamestnanosti mládeže sa v týchto štvrtiach pohybuje od 35 do 50 percent. K tomu podľa neho treba prirátať konštantnú imigráciu, ktorá sa vymkla spod kontroly už aspoň pred 15 rokmi, a vysoký demografický tlak v týchto komunitách.
"To sú tri faktory, ktoré v súčinnosti môžu viesť ku krehkej a nestabilnej situácii," povedal Destexhe.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies