Jednou z modnou z možností, ako by školy mohli zabezpečiť vysoký hygienický štandard počas výučby, je výučba vonku.
Na tento nápad podotkla riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Ivana Poláčková. Poukázala, že lekári a epidemiológovia od nástupu epidémie zdôrazňujú potrebu pravidelného a bezpečného pobytu na čerstvom vzduchu, ktorý nielen posilňuje imunitu, no má aj veľký prínos na psychickú stránku človeka.
„Na základe niekoľkoročných skúseností s projektami zameranými na učenie vonku sme presvedčení, že veľká časť vyučovania na našich základných školách sa dá bez väčších prekážok preniesť do vonkajšieho prostredia, ktoré je aktuálne hygienickejšie, ako celodenný pobyt v triede,“ priblížila Poláčková. Zároveň uviedla, že Živica v platforme Hurá von združuje projekty, ktoré na školách využívajú ako exteriérovú učebňu napríklad školskú záhradu, ovocný sad či les.
Poláčková však podotkla, že na vyučovanie stačí aj sídliskový trávnik či asfaltové ihrisko. Hlavný benefit výučby vonku vidí v celistvom pochopení učiva pomocou priameho zážitku a rozvoja manuálnych aj komunikačných zručností u detí. Ako uviedla, tieto zručnosti sa v triede pri klasickom vyučovaní nemusia prejaviť naplno a po dlhodobej izolácii doma ich u detí potrebujeme posilniť.
Poláčková objasnila, že v súčasnosti je vhodný čas na zážitkovú výučbu vonku, ktorá pomôže deťom uľahčiť prechod od domáceho učenia naspäť do kolektívu a rovnako posilní aj ich imunitu. Aktuálne chladné počasie Poláčková nevníma ako prekážku. Podľa nej stačí vonku vhodne striedať statické aktivity s dynamickými. Doplnila, že počas slnečných dní by sa časť vyučovania mala preniesť von na čerstvý vzduch. Inšpiráciu môžu nájsť učitelia v platforme Hurá von, ktorej metodiky na učenie vonku pre rôzne predmety a tiež tipy na vonkajšie aktivity vytvorili pedagógovia a lektori.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies