Carter bol v Bielom dome v rokoch 1977-1981 a po skončení svojho funkčného obdobia žil dlhšie ako ktorýkoľvek iný prezident USA.
Jimmy Carter, bývalý pestovateľ arašidov, ktorý sa po škandále Watergate a vojne vo Vietname pokúsil vrátiť do Bieleho domu a po prehre sa stal globálnym obhajcom ľudských práv a demokracie, zomrel vo veku 100 rokov.
Carterovo centrum uviedlo, že 39. prezident zomrel v nedeľu popoludní, viac ako rok po tom, ako nastúpil do hospicu, vo svojom dome v Plains v Georgii, kde spolu s manželkou Rosalynn, ktorá zomrela v novembri minulého roka, prežil väčšinu svojho života.
Centrum uviedlo, že zomrel pokojne, obklopený svojou rodinou.
V reakciách, ktoré prichádzali z celého sveta, prezident Joe Biden vyjadril smútok nad Carterovou smrťou a povedal, že svet stratil „výnimočného vodcu, štátnika a humanitárneho pracovníka“ a on stratil drahého priateľa.
Biden ocenil Carterovu prácu pri upevňovaní mieru, presadzovaní občianskych a ľudských práv, podpore slobodných a spravodlivých volieb, ubytovaní bezdomovcov a obhajobe znevýhodnených osôb a vyzdvihol to ako príklad pre ostatných.
„Všetkým mladým ľuďom a každému, kto hľadá, čo znamená žiť cieľavedomý a zmysluplný život - dobrý život - študujte Jimmyho Cartera, muža zásad, viery a pokory,“ uviedol Biden vo vyhlásení.
„Ukázal, že sme veľký národ, pretože sme dobrí ľudia - slušní a čestní, odvážni a súcitní, pokorní a silní.“
Biden povedal, že nariadi Carterovi štátny pohreb vo Washingtone.
Carter, umiernený demokrat, kandidoval na prezidenta v roku 1976 ako málo známy guvernér Georgie so širokým úsmevom, vyžarujúcou baptistickou vierou a technokratickými plánmi na efektívnu vládu.
Jeho sľub, že nikdy neoklame americký ľud, rezonoval po potupe Richarda Nixona a porážke USA v juhovýchodnej Ázii.
„Ak vám budem niekedy klamať, ak budem niekedy klamať, nevoľte ma. Nezaslúžim si byť vaším prezidentom,“ povedal Carter.
Carterovo víťazstvo nad republikánom Geraldom Fordom, ktorého šťastie kleslo po omilostení Nixona, prišlo uprostred tlakov studenej vojny, turbulentných trhov s ropou a sociálnych otrasov týkajúcich sa rasy, práv žien a úlohy Ameriky vo svete.
Carter pripravil pôdu pre hospodárske oživenie a výrazne znížil závislosť Ameriky od zahraničnej ropy tým, že dereguloval energetický priemysel spolu s leteckou, železničnou a nákladnou dopravou.
Zriadil ministerstvá energetiky a školstva, vymenoval rekordný počet žien a ľudí inej ako bielej pleti do federálnych funkcií, zachoval milióny akrov aljašskej divočiny a omilostil väčšinu tých, ktorí sa vyhýbali povolaniu do armády vo Vietname.
Medzi jeho úspechy patrí aj sprostredkovanie mieru na Blízkom východe, keď v roku 1978 udržal egyptského prezidenta Anvara Sadata a izraelského premiéra Menachema Begina 13 dní v Camp Davide.
Iránska rukojemnícka kríza
Jeho koalícia sa však rozpadla v dôsledku dvojcifernej inflácie a 444-dňovej rukojemníckej krízy v Iráne.
Po tom, ako Carter neochotne súhlasil s prijatím iránskeho šacha v exile do USA na lekárske ošetrenie, bolo v roku 1979 obsadené americké veľvyslanectvo v Teheráne.
Rozhovory o rýchlom oslobodení rukojemníkov stroskotali a osem Američanov zahynulo, keď zlyhal prísne tajný vojenský pokus o záchranu.
Jeho rokovania nakoniec priniesli rukojemníkov domov živých, ale ako poslednú urážku ich Irán prepustil až po inaugurácii Ronalda Reagana, ktorý ho porazil vo voľbách v roku 1980.
Pokorný Carter sa vrátil domov do Georgie a povedal, že jeho viera si vyžadovala, aby robil všetko, čo je v jeho silách, a pokúsil sa zmeniť situáciu.
V roku 1982 spolu s Rosalynn založili Carterovo centrum a nasledujúcich 40 rokov cestovali po svete ako mierotvorcovia, obhajcovia ľudských práv a bojovníci za demokraciu a verejné zdravie.
Carter, ktorému bola v roku 2002 udelená Nobelova cena za mier „za desaťročia neúnavného úsilia o nájdenie mierových riešení medzinárodných konfliktov“, pomohol zmierniť jadrové napätie v Severnej a Južnej Kórei, odvrátil inváziu USA na Haiti a vyjednal prímerie v Bosne a Sudáne.
Do roku 2022 centrum monitorovalo najmenej 113 volieb na celom svete.
Po diagnostikovaní rakoviny v roku 2015 Carter povedal, že sa cíti „úplne v pohode s tým, čo príde“.
„Mal som nádherný život,“ povedal, “mal som tisíce priateľov, mal som vzrušujúcu, dobrodružnú a uspokojujúcu existenciu.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies