V srdci Hamburgu sa nachádza bývalý nacistický bunker, ktorý bol nedávno premenený na moderný hotel a rekreačný komplex. Táto monumentálna stavba z druhej svetovej vojny, pôvodne postavená ako protiletecká veža, teraz ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu histórie a luxusu.
V srdci Hamburgu, v štvrti St. Pauli, sa nachádza jedna z najimpozantnejších stavieb druhej svetovej vojny – bývalý nacistický bunker. Tento masívny betónový kolos, ktorý bol postavený počas obdobia Tretej ríše, sa teraz premenil na moderný hotel a rekreačný komplex, ktorý ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na históriu a zároveň poskytuje pohodlie a relaxáciu.
Bunker, ktorý bol pôvodne postavený ako protiletecká veža, slúžil počas vojny na ochranu obyvateľov Hamburgu pred spojeneckými náletmi. Po vojne bol využívaný na rôzne účely, vrátane ubytovania pre ľudí bez domova a kancelárskych priestorov pre mediálne a reklamné spoločnosti. V roku 2019 začal rozsiahly projekt renovácie, ktorý mal za cieľ premeniť túto vojnovú relikviu na miesto, ktoré by slúžilo širšej verejnosti.
Výsledkom je fascinujúci komplex, ktorý kombinuje modernú architektúru s historickými prvkami. Dnes návštevníci v bunkri nájdu hotel so 134 izbami, koncertnú sálu pre 2 000 návštevníkov, reštaurácie a terasy na streche, kde môžu relaxovať v ovocnom sade. Zaujímavým prvkom renovácie bolo zvýšenie výšky budovy a jej ozelenenie, čo malo priniesť pozitívnu a pokojnú atmosféru do tejto niekdajšej vojenskej stavby
Projekt renovácie bol podporený mestom Hamburg a súkromnými investormi, pričom združenie Hilldegarden zohralo dôležitú úlohu pri oživení histórie budovy. Na prvom poschodí sa teraz nachádza výstava, ktorá predstavuje históriu tohto miesta – od jeho vzniku počas vojny až po súčasnosť. Hilldegarden tiež zbiera svedectvá ľudí, ktorí v bunkri žili, a dokumentuje príbehy stovák nútených robotníkov, ktorí sa na jeho stavbe podieľali
Premena bunkru v St. Pauli je príkladom toho, ako je možné zachovať historickú pamiatku a zároveň jej dať nový, pozitívny význam. Tento projekt ukazuje, že aj miesta s temnou minulosťou môžu získať novú tvár a slúžiť ako priestor pre relaxáciu a kultúrne vyžitie.
Po tom, čo spojenecké jednotky v roku 1940 zhodili bomby na Berlín, nacistickí vodcovia nariadili výstavbu nadzemných protileteckých krytov v celej Tretej ríši. Tieto mohutné protilietadlové konštrukcie, nazývané protilietadlové veže, boli postavené pomocou nútenej práce a mali betónové steny hrubé až 11 stôp a mohli ubytovať desaťtisíce ľudí.
Niektoré z týchto veží boli po vojne čiastočne alebo úplne zbúrané. Úrady v nemeckom Hamburgu sa však rozhodli pre iný prístup. Bunker Flakturm IV v okrese St. Pauli stojí aj po 80 rokoch – a teraz sa mení na miesto na zhromažďovanie komunity.
Bunker v St. Pauli bol postavený len za 300 dní v roku 1942. Väčšina robotníkov nútených postaviť stavbu pochádzala z neďalekého koncentračného tábora.
Protiletecký úkryt s výškou približne 114 stôp a šírkou 246 stôp bol podľa mesta postavený tak, aby mohol naraz ubytovať až 18 000 ľudí. V lete 1943 sa však do bunkra pri náletoch uchýlilo podľa odhadov 25 000 ľudí.
Po vojne úrady krátko uvažovali o zbúraní bunkra. Nakoniec sa však rozhodli, že výbušniny potrebné na zdemolovanie stavby spôsobia príliš veľké škody v okolitej štvrti. Bunker za tie roky plnil mnohé funkcie. Sídlili v ňom verejnoprávna televízia, nočný klub, lezecká telocvičňa, koncertná sála, hudobná škola a kancelárie.
Päťposchodový doplnok, ktorého výstavba stála približne 110 miliónov dolárov, je teraz domovom reštaurácií, priestorov na podujatia, kaviarne, hotela a verejného parku s bohatými rastlinami. Expozícia na prízemí tiež skúma históriu veže. V budúcnosti vývojári dúfajú, že pridajú pamätník obetiam nacizmu.
Prestavaná stavba, ktorá sa teraz nazýva Hamburg Bunker, pomáha písať novú kapitolu v histórii mesta.
„Myšlienkou zvýšiť výšku budovy o zeleň bolo pridať niečo pokojné a pozitívne k tomuto masívnemu bloku, ktorý zostal po nacistickej diktatúre,“ hovorí Anita Engels, členka susedského združenia Hilldegarden.
Dnes sa záhradníci starajú o 4 700 stromov a kríkov, 13 000 iných rastlín, malý jabloňový sad a kúsok zelenej trávy na vrchole budovy. Zelený priestor má poskytnúť biotop pre hmyz a vtáky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies