AFRIKA - Prechodná vojenská vláda v Čade odmieta rokovať s rebelmi, ktorých viní zo zabitia dlhoročného prezidenta Idrissa Débyho.
Hovorca armády Azem Bermandoa Agouma v nedeľu v televíznom prejave uviedol, že povstalci chcú spolupracovať s niekoľkými skupinami džihádistov a priekupníkov, ktorí slúžili ako žoldnieri v Líbyi. Vzhľadom na situáciu, ktorá ohrozuje Čad a stabilitu celého regiónu, "nie je čas na mediáciu alebo rokovania so zločincami," uviedol.
Hovorca uviedol, že niektorí rebeli ušli smerom k čadsko-nigerskej hranici a vyzval nigerskú vládu, aby im pomohla ich chytiť.
Neochota rokovať vyvoláva obavy z toho, že ozbrojení bojovníci môžu napredovať so svojimi hrozbami o útoku na hlavné mesto. Hovorca povstaleckej skupiny Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT) Kingabe Ogouzeimi de Tapol, sa pre agentúru The Associated Press vyjadril, že spájajú sily s ozbrojenými skupinami, ktoré sú proti Débyho synovi Mahamatovi, ktorý prevzal kontrolu nad krajinou po otcovej smrti.
Vyhral opäť prezident, no potom ho zabili
FACT sídlil v južnej Líbyi a predpokladá sa, že sa do Čadu vrátil tento mesiac v deň volieb. V nich znova vyhral Déby, ktorý vládol krajine tri desaťročia. Na ďalší deň však armáda oznámila, že pri návšteve frontových línií bojov s rebelmi ho smrteľne zranili.
Problém s menovaním Débyho syna
Mahamata Idrissa Débyho následne menovali predsedom vojenskej rady. Tá plánuje 18-mesačný prechod k novým voľbám. Politické opozičné skupiny však skritizovali menovanie prezidentovho syna ako štátny prevrat, pretože sa podľa nich mal moci v krajine ujať predseda parlamentu. Opozícia vyzvala, aby sa tento týždeň konali demonštrácie vyzývajúce na návrat k civilnej vláde.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies