Národné centrum zdravotníckych informácií spoločne s odborníkmi zo Slovensko.Digital spúšťajú odbornú diskusiu s cieľom nájsť funkčné aj technické riešenie Zelených certifikátov pre občanov Slovenska.
Hovorkyňa národného centra Veronika Bauch informuje, že cieľom diskusie je nájsť funkčné aj technické riešenie zelených certifikátov pre občanov Slovenska.
„Národné centrum zdravotníckych informácií je zo zákona správcom a prevádzkovateľom národného zdravotníckeho informačného systému, a teda garantom zdravotníckych dát. Prostredníctvom platformy Slovensko.Digital chceme osloviť odbornú a širokú verejnosť s cieľom otvorenia diskusie k zeleným certifikátom. NCZI chce pozorne sledovať podnety, námety a odporúčania, a aktívne pristupovať k inšpiratívnym výstupom z diskusie. Zároveň zabezpečiť transparentný proces prípravy a realizácie tak očakávaného riešenia v dobe pandémie ako je zelený certifikát. Na konci by malo byť nielen zvýšenie komfortu ľudí v bežnom živote, ale aj kvalitná infraštruktúra covidových dát,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja.
Mohlo by ťa zaujímať: Európska únia bude bojovať proti hrozbe nových variantov koronavírusu. Vyčlenila 123 miliónov eur na výskum a inovácie
Zelený certifikát
Tento certifikát by mal byť bezpečným dokumentom pre obyvateľov Európskej únie, v ktorom sú sprístupnené COVID dáta o občanovi. Obsahovať bude informácie, či má občan za sebou vakcináciu, aktuálne výsledky PCR a antigénových testov, ale aj informáciu o prekonaní COVID-19. Tieto informácie by boli podľa všetkého sprístupnené oprávneným orgánom ako QR-kód.
Logistika
Členské štáty Európskej únie počas pripravujú logistické kroky, aby pri predstavení digitálnej infraštruktúry, ktorú Európska komisia plánuje predstaviť počas leta, už bola zabezpečená autentifikácia Digitálnych zelených certifikátov na území EÚ. Európske štáty budú mať potom dostatok času na zapracovanie prípadných zmien v legislatíve či v zdarvotníckych systémoch.
„V Slovensko.Digital vítame túto transparentnú a participatívnu iniciatívu Národného centra zdravotníckych informácií hneď v úvode tohto dôležitého projektu. Tešíme sa na odbornú a aktívnu diskusiu NCZI s odbornou verejnosťou a veríme, že každá konštruktívna spätná väzba bude zapracovaná tak, aby prispela k lepšiemu výsledku projektu. Veríme, že sa týmto inšpirujú aj iné úrady a rezorty pri svojich projektoch,“ tvrdí Ján Suchal zo združenia Slovensko.Digital.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies