LOS ANGELES - Najlepším filmom za minulý rok je podľa Akadémie filmového umenia a vied dráma Krajina nomádov. Na 93. ročníku bola ocenená iba druhá žena v histórii aj režisérka snímky Chloé Zhaová.
Cenu najlepšej herečky získala Frances McDormandová, najlepším hercom sa stal Anthony Hopkins. Vo vedľajších hereckých kategóriách uspeli Daniel Kaluuya a Yuh-Jung Youn.
Tohtoročný boj o Oscara bol skutočne vyrovnaný. Krajina nomádov získala tri sošky, dve získala snímka Mank, Judas and the Black Messiah, The Father, Ma Rainey – matka blues a Sound of Metal a animovaná rozprávka Duša.
Snímok Krajina nomádov bol favoritom ešte pred samotnou ceremóniou. Vyhral tiež na festivale v Benátkach, Toronte a získal Zlatý glóbus.
V tejto dráme, v ktorej si zahrali aj neherci, sa osamelá 60-tníčka v podaní Frances McDormandové vydá na cestu po Amerike a stretáva tzv. nomádov žijúcich v karavanoch.
McDormandová si za svoj herecký výkon v tejto snímke odniesla sošku za najlepšiu herečku. Ide tak o jej tretie Oskarové ocenenie. Predošlé sošky si odniesla za filmy Fargo a Tri billboardy kúsok za Ebbingem.
„Hneď ako to bude možné, zoberte každého, koho poznáte do kina a v tme kinosály si pozrite všetky filmy, ktoré boli dnes odprezentované,“ povedala McDormanová pri preberaní ceny. Narážala tým na situáciu okolo pandémie, pre ktorú boli pozastavené prevádzky kín a snímky sa tak zatiaľ nepremietali.
Druhá ocenená žena - režisérka v histórii
Režisérka Krajiny nomádov, 39-ročná Chloé Zhaová, pôvodom z Číny a dlhodobo pôsobiaca v Spojených štátoch amerických, obdržala sošku za najlepšiu réžiu. Stala sa tak druhou ženou v histórii. Prvou ocenenou režisérkou sa pred 11 rokmi stala Kathryn Bigelowová.
Za najlepší herecký výkon si Oskara odniesol Anthony Hopkins. Samotného ceremoniálu sa však nezúčastnil. Cenu si odniesol za film The Father. Stváril v ňom muža, ktorý bojuje na sklonku života s demenciou. Bol ocenený aj Britskou filmovou a televíznou akadémiou. Pri preberaní sošky ho zastúpil jeho kolega Joaquin Phoenix.
Hopkins svoju prvú cenu získal za snímku Mlčanie jahniat. Zároveň sa vo veku 83 rokov stal aj najstarším držiteľom Oskara za najlepšieho herca v histórií. Režisér filmu The Father Florian Zeller a scenárista Christopher Hampton si prebrali Oskary za najlepší adaptovaný scenár.
Cenu si prebrala aj úspešná filmárka a režisérka Emerald Fennellová, ktorá sa blisla v roly vojvodkyne Camilly v úspešnom seriály o kráľovskej rodine Koruna. Získala sošku za najlepší pôvodný scenár čiernej komédie Nádejná mladá žena.
Najlepším medzinárodným filmom sa stala dánska dráma
Za najlepší medzinárodný film získala ocenenie dánska dráma Chľast. Najlepším animákom sa stala snímka Duša z produkcie štúdia Pixar.
Najlepším dokumentom sa stal titul Moja učiteľka chobotnica, ktorý je už aktuálne k dispozícii na Netflixe. Oscara za vizuálne efekty si odniesli tvorcovia špionážneho sci-fi Tenet od režiséra Christophera Nolana.
Najlepším hercom za vedľajšiu rolu sa stal Daniel Kaluuya za stvárnenie vodcu Čiernych panterov Freda Hamptona v kriminálnej dráme Judas and the Black Messiah.
Naopak, najlepšou herečkou vo vedľajšej roli sa stala Yuh-Jung Youn, 73-ročná Juhokórejčanka, ktorá zažiarila v úlohe babičky vo filme Minari.
Tohtoročné slávnostné odovzdávanie Oskarov sa pre pandémiu muselo posunúť o dva mesiace neskôr, ako býva zvykom.
V rámci bezpečnostných opatrení sa konal v pomerne komornej atmosfére. Tradičné divadlo Dolby Theatre, ktoré býva centrom diania, nahradila budova losangeleskej stanice Union Station.
Počas celého večera sa nominovaní striedali v sále, aby sa minimalizovalo prípadné šírenie nákazy novým koronavírusom. Na záberoch je tiež vidno exteriérové zázemie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies