PRIPJAŤ - Sto rokov by mal vydržať nový ochranný kryt nad havarovaným reaktorom černobyľskej jadrovej elektrárne, ktorého explózia v roku 1986 vydesila svet.
Kyjev v minulých dňoch oficiálne prevzala obriu konštrukciu v tvare oblúka postavenú vďaka medzinárodnej pomoci. Jej výstavba trvala cez dvadsať rokov a zodpovednosť za prevádzku je teraz na Ukrajine.
Než francúzska firma Novarka začala stavbu, tvorila vraj plocha trhlín, v pôvodnom kryte postavenom narýchlo po havárii, nad zničeným štvrtým blokom elektrárne, zhruba tisíc metrov štvorcových.
Stavebné práce začali po dlhodobej príprave v roku 2008 a na financovaní sa podieľalo cez 45 krajín. Jedným z hlavných sponzorov bola Európska únia (EÚ). Od roku 1991 venovala takmer miliardu eur.
Prezident sľúbil turistický magnet
Pri oficiálnej ceremónii odhaľovania Nového bezpečného krytu (New Safe Confinement), ako je objekt pomenovaný, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že podpísal výnos o premene Černobylu v "otvorenú zónu".
Záujemcom o adrenalínové zážitky tak fakticky sprístupnil oblasť, ktorá sa v posledných rokoch stala populárnou destináciou, hoci cez 30 rokov ju označovali ako "zakázané pásmo". Po explózii úrady z 30-kilometrovej zamorenej oblasti v okolí elektrárne evakuovali vyše stotisíc ľudí.
Under The Shield: Inside Chernobyl's New Safe Confinement https://t.co/732o6zLAi8 pic.twitter.com/2ou9RbMYU7
— paulista (@paulista) July 18, 2019
"Musíme ukázať Černobyľ svetu: vedcom, ekológom, historikom, turistom, aby voľne navštevovali zakázané pásmo. Vytvoríme nový zelený koridor pre turistov," povedal Zelenskyj. Už čoskoro sa podľa neho zakázané pásmo premení vo "vedecký a turistický magnet".
Konštrukcia za milióny eur
1. Nová konštrukcia vyšla na 1,5 mld. Eur
2. Európska banka pre obnovu a rozvoj venovala asi 700 mil. Eur
3. EÚ prispela na samotný kryt sumou 431 mil. Eur
Ide o jednu z najväčších mobilných kovových konštrukcií na svete
Dĺžka je 162 metrov, šírka 257 metrov, výška 108 metrov, váha 31-tisíc ton.
Zelenskyj priznal, že v súčasnej dobe je oblasť okolo Černobyľu "symbolom korupcie". Bezpečnostné štruktúry, podľa neho, vymáhajú od turistov úplatky. "To zastavíme," sľúbil.
[News]: Ukraine handed keys to Chernobyl’s ‘new safe confinement’ building | https://t.co/n4rp9UHBUN #Chernobyl pic.twitter.com/DZ8Hhu4BOh
— Energy Institute (@EnergyInstitute) July 15, 2019
Svojim výnosom zároveň povolil krajinám Európskej únie a NATO organizovať v zakázanom pásme "výcvikové a vzdelávacie aktivity v záujme prevencie a likvidácie havárií".
Exkurzie do "zakázaného pásma" sa pritom usporadúvajú mnoho rokov. Návštevníci si môžu prezrieť elektráreň, mesto Pripjať aj Černobyľ.
Vlani boli sprístupnené aj niektoré vnútorné priestory tretieho bloku. Hoci celá oblasť bola formálne ešte nedostupná, záujemcovia sa tam dostávali buď nelegálne, alebo po zložitom vyjednávaní s úradmi, ale aj s cestovkami.
Film ako reklama
Skutočný turistický boom pritom vypukol po odvysielaní britsko-amerického seriálu Černobyľ, ktorého päť dielov uviedla tento rok v máji televízia HBO, a ktorý sa dostal na špičku sledovanosti.
Na Ukrajine ho ukázala televízia 1 1, ktorá patrí oligarchovi Ihor Kolomojskému, a s ktorou aktívne spolupracoval Zelenskyj, než bol zvolený za prezidenta.
Hrdina z Černobyľu spáchal samovraždu po tom, čo videl seriálové spracovanie katastrofy
Cestovné kancelárie priznávajú, že vlna záujemcov rýchlo rastie a podnikaví sprievodcovia už ponúkajú výlety na mieru podľa filmových dejov. K dispozicii sú už aj suveníry vrátane magnetov, hrnčekov či tričiek so symbolmi Černobyľu.
"Seriál prinútil divákov pocítiť hrôzu katastrofy. Teraz sa zaujímajú, ako to bolo v skutočnosti," citovala televízia TSN majiteľa cestovnej kancelárie Jaroslava.
Medzi najpopulárnejšie objekty patrí vraj základňa hasičov v meste Pripjať, medzitým vyrabované a teraz prázdna. Zlodeji vraj ukradli aj rádioaktívne uniformy hasičov z pivnice miestnej nemocnice.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies