Cestovanie do Číny: Ako získať víza a na čo si dať pozor

NETKY.SK • 2 Apríl 2025, 15:41 • 2 min
Cestovanie do Číny: Ako získať víza a na čo si dať pozor

slovakia

left justify in out

Cesta do Číny sa môže stať jedinečným zážitkom, či už ide o turistiku, štúdium, prácu alebo rodinnú návštevu. Správne vybavené vízum vám umožní bezproblémový vstup do tejto jedinečnej krajiny.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Bezvízový vstup na 30 dní

Od decembra 2023 bolo občanom Slovenskej republiky umožnené vycestovať do Čínskej ľudovej republiky z dôvodu turistiky, návštevy rodiny alebo obchodovania bez požiadania si o víza, a to na dobu maximálne 30 dní. Táto možnosť uľahčuje krátkodobé cesty a umožňuje jednoduchší vstup do krajiny bez potreby vybavovania administratívnych formalít, či už ide o elektronickú žiadosť o víza alebo návštevu vízového konzulátu v Bratislave. Pri vstupe je však dôležité mať platný cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov od dátumu vstupu. Taktiež je dobré vopred si pripraviť spiatočnú letenku a rezerváciu ubytovania a to z dôvodu, ak by to colné orgány vyžadovali. 

Hoci víza nie sú potrebné na pobyt do 30 dní, je nutné dodržať imigračné pravidlá. Predĺženie pobytu nad 30 dní bez víz nie je možné, takže ak plánujete dlhší pobyt, musíte požiadať o príslušné vízum ešte pred samotným vycestovaním.

Obrazok
Zdroj: Sabel Blanco

Vstup do Číny na dlhšiu dobu ako 30 dní

V prípade, že plánujte jednorazovo zostať v Číne dlhšiu dobu ako na 30 dní, je potrebné vybaviť si vízum podľa účelu vašej cesty. V tomto prípade existuje hneď niekoľko druhov víz, ktorými najčastejšie sú turistické, študentské, pracovné, obchodné a rodinné.

Prvým krokom pri žiadosti o víza je registrácia na oficiálnej stránke Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky na Slovensku, ktorá vás presne navyguje, kde si môžete vyplniť elektronický formulár so žiadosťou o vízum. Po vyplnení je potrebné formulár vytlačiť a podpísať. Pri vypĺňaní je potrebné vedieť presné číslo letu s ktorým plánujete vstúpiť do krajiny, rovnako ako aj odlet. Taktiež je potrebné mimo osobných otázok vypísať aj otázky týkajúce sa samotného účelu cesty a cestovateľského plánu. Po vyplnení síce nedostanete presný termín, kedy je potrebné ísť na vízový konzulát, avšak spravidla je to v utorok alebo vo štvrtok do 11:30 (skontrolovať informácie na oficiálnej stránke Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky na Slovensku).

Obrazok
Zdroj: Zhang kaiyv

Mimo vytlačenej elektronickej žiadosti je taktiež potrebné priniesť zo sebou a odovzdať platný cestovný pas (minimálne 6 mesiacov platnosti a aspoň jedna voľná strana), farebnú fotografiu pasového formátu, spiatočnú letenku (v prípade turistického víza), rezerváciu ubytovania alebo pozývací list (v prípade pozývacieho listu musíte priložiť aj oficiálny doklad spoločnosti/osoby, ktorá vás pozvala, napríklad vo forme občianskeho preukazu), dokumenty potvrdzujúce účel pobytu (napr. pracovnú zmluvu, potvrdenie o prijatí na školu, obchodné pozvanie atď.), v prípade turistických víz je potrebné doložiť aj podrobný plán cesty. Výhodou je aj doloženie výpisu z účtu ako dôkaz, že máte dostatok finančných prostriedkov na takúto cestu.

Po skompletizovaní všetkých týchto dokumentov je potrebné navštíviť vízový konzulát, ktorý sa nachádza v Bratislave (Hlavná 1, 811 01 Bratislava) alebo iné schválené vízové centrum v rámci EÚ. Tam je potrebné odovzdať všetky dokumenty, rovnako ako aj zaplatiť poplatok podľa požadovaného typu víz. Klasicky je dĺžka spracovania asi 7 dní, a cena víz okolo 60€, záleží to však od požadovaného typu víz. Po schválení si vyzdvihnete pas s vízom na mieste podania žiadosti.

Obrazok
Zdroj: Tom Fisk

Výhodou je, že vízový konzulát v prípade nejasností zvyčajne žiadateľa informuje o chýbajúcom dokumente, ktorý je potrebné ešte v ten deň zaslať na ich e-mailovú adresu. 

Dôležité upozornenia

Pred cestou do Číny si skontrolujte aktuálne vízové pravidlá, keďže sa môžu meniť. Taktiež je dôležité rešpektovať imigračné zákony Číny, aby ste sa vyhli problémom pri vstupe alebo pobyte.


Zdroj textu: Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike, Katarína Sládečková, Foto: Pexels


Autor: Katarína Sládečková

Učiteľka čínštiny, prekladateľka a autorka prvej slovensko-čínskej beletrie 'Slovenka v krajine draka'. Externá redaktorka pre Netky.sk, špecializujúca sa na východné krajiny, predovšetkým Čínu. Štúdiom na zahraničnej univerzite získala dva magisterské tituly (MBA, MTCSOL)

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies