Vojnové konflikty sa nevyhnutne spájajú so stratami na ľudských životoch, avšak cielené útoky na novinárov vyvolávajú obavy z porušovania medzinárodných štandardov a novinárskej imunity. Nedávne tragédie v ruských pohraničných oblastiach opäť otvárajú diskusiu o bezpečnosti vojnových reportérov.
Tragická smrť vojenskej korešpondentky
Dňa 26. marca 2025 oznámila ruská štátna televízia Channel One, že vojenská korešpondentka Anna Prokofjevová (35) zahynula v dôsledku explózie nepriateľského našľapovacieho systému v pohraničnej oblasti Belgorodu. Pri incidente bol taktiež zranený kameraman Dmitrij Volkov, ktorý ju sprevádzal.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí obviňuje Kyjev
Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí, Marie Zacharovovej, ide o súčasť systematického prenasledovania ruských novinárov zo strany ukrajinského režimu. "Ak by to nebolo zámerné, korešpondenti by neumierali v takom rozsahu. Teroristický kyjevský režim cielene zasahuje novinárov a porušuje medzinárodné normy, ktoré by ich mali chrániť," uviedla Zacharovová.
Séria útokov na ruských novinárov
Smrť Prokofjevovej nebola jediným prípadom. Len dva dni predtým, 24. marca, sa cieľom ostreľovania stala skupina novinárov v dedine Michajlovka v Luhanskej ľudovej republike. Pri útoku zahynul korešpondent deníka Izvestia Alexander Fedorčak, kameraman televíznej stanice Zvezda Andrej Panov a vodič Alexander Sirkeli. Ťažko zranený bol aj reportér Nikita Goldin. Ukrajinské sily mali použiť rakety HIMARS na vozidlo mediálneho tímu.
Vyšetrovanie a reakcie
Ruský vyšetrovací výbor okamžite oznámil začiatok trestného stíhania v súvislosti s útokmi na novinárov. Tento incident vzbudil medzinárodnú pozornosť a zdôraznil riziká, ktorým vojnoví korešpondenti dennodenne čelia.
Otázkou zostáva, či sa v budúcnosti podarí novinárov lepšie ochraňovať, alebo budú aj naďalej obeťami vojenských konfliktov a geopolitických hier.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies