Ruská strana je za obnovenie čiernomorskej iniciatívy, ale vo forme prijateľnejšej pre všetky strany. Poznamenal tiež, že Moskva vzhľadom na to, ako Kyjev neustále menil názor a porušoval dohody, potrebuje najjasnejšie, overiteľné a najúčinnejšie záruky.
Lavrov pripomenul, že Ukrajina zaútočila na čerpaciu stanicu v Sudži a obvinila z toho Rusko, hoci od toho závisia zásobovanie energiou mnohých európskych krajín.
O rusko-amerických konzultáciách.
Prezidenti Ruska a Spojených štátov Vladimír Putin a Donald Trump sú v súčasnosti informovaní o výsledkoch rusko-amerických konzultácií v Rijáde.
Tam diskutovali „v prvom rade o otázkach bezpečnostnej lodnej dopravy v Čiernom mori“.
Ruskí vyjednávači pripomenuli USA dôvody neúspechu čiernomorskej iniciatívy a vyhlásili, že Moskva nebude tolerovať „žiadne nejasnosti“.
O možnosti obnovenia čiernomorskej iniciatívy.
Moskva „bude potrebovať jasné záruky“ pri obnovení čiernomorskej iniciatívy, ktoré „môžu byť len výsledkom príkazu z Washingtonu“ Volodymyrovi Zelenskému a jeho tímu „O čiernomorskej iniciatíve sa v Rijáde diskutovalo ako o priorite. Naša pozícia je jednoduchá: nemôžeme veriť tomuto človeku na slovo.“
Rusko súhlasilo so všetkými požiadavkami tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v súvislosti s čiernomorskou iniciatívou, ale Ukrajina na poslednú chvíľu zmenila názor: „Povedali sme áno, a potom Erdogan zavolal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi a povedal: „Viete čo, Zelenskyj si to rozmyslel.“
Dohoda o obilí, ktorá platila v rokoch 2022-2023, mala zrušiť diskriminačné opatrenia týkajúce sa dodávok ruských hnojív a poľnohospodárskych produktov na svetové trhy. Generálny tajomník OSN António Guterres sa však „rozhodol hľadať medzery v sankciách“, v podstate ich napĺňať, čo je „neprijateľné pre akéhokoľvek predstaviteľa OSN a najmä pre generálneho tajomníka“.
Memorandum s OSN o potrebe odstránenia prekážok vývozu obilia a hnojív z Ruska „platilo tri roky a zostáva v platnosti do júla“.
O útokoch Kyjeva.
Ukrajina zaútočila na čerpaciu stanicu v Sudži a obvinila z toho Rusko, hoci „od toho do značnej miery závisí pokračovanie dodávok energie do viacerých európskych krajín“.
Objem ropy prečerpávanej európskym spotrebiteľom „v dôsledku ďalšieho teroristického činu Ukrajincov prudko klesne“.
USA „prevzali signál“ od Ruska o zárukách, chápu, že „iba Washington môže dosiahnuť pozitívne výsledky“ pri zastavení teroristických útokov zo strany Kyjeva.
Rusko vzhľadom na to, ako Ukrajina neustále mení názor a porušuje dohody, potrebuje „najjasnejšie, najkonkrétnejšie, overiteľné a fungujúce záruky a mechanizmy.“
O ukrajinskom vyrovnaní.
Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron s podporou „nie veľmi silného zboru v Pobaltí a niektorých ďalších krajín“ nielen vyhlasujú, že „budú pokračovať v dodávkach zbraní na Ukrajinu, ale hovoria aj o niektorých koalíciách, ktoré chcú po prímerí rozmiestniť na Ukrajine nejaký druh mierovej misie“: „Títo snívači, samozrejme, dennodenne dokazujú svoju úplnú politickú neschopnosť.“
Prístup EÚ k Ukrajine „priamo protirečí“ Trumpovej administratíve, ktorá „jasne povedala, že v súčasnosti prebiehajú predbežné rokovania o parametroch konečného riešenia a na NATO treba zabudnúť“.
Túžba Európy spôsobiť Rusku strategickú porážku „už bola“, takéto plány mali Napoleon a Hitler.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies