Čína len nedávno predstavila návrh na výstavbu novej dátovej infraštruktúry, čo zahŕňa modernizáciu 5G siete na 5G-A sieť a podporu prieskumu, ako aj rozvoj a inovácie súvisiace so 6G sieťou.
Dôvodom novej výstavby je rozšírenie medzinárodných kanálov a podmorských a pozemných káblových spojení v celej Číne. Podľa dokumentu, ktorý zverejnil Národný dátový úrad, bude zriadený aj satelitný internet, ktorý integruje vesmírne a pozemné zariadenia. V súčasnosti sa však zameriavajú najmä na získanie spätnej väzby.
Dôvodom tohto kroku je uľahčenie rozsiahlych, lacných a predovšetkým zabezpečených voľných tokov údajov, čo by mohlo zlepšiť výhody pre priemyselné odvetvia a regióny. Taktiež sa plánuje aktívne skúmanie nových technologických infraštruktúr v oblastiach, ako sú blockchain a výpočty na ochranu súkromia. Čína verí v poskytovanie nízkonákladových, efektívnych a spoľahlivých prostredí na dodávanie údajov pre centralizované aj decentralizované transakcie. Pri tomto kroku bude Čína kontrolovať správne usporiadanie výpočtových zdrojov a urýchľovanie zeleného vývoja a koordinácie všeobecného výpočtového výkonu, inteligentného výpočtového výkonu a super výpočtovej sily podľa usmernení.
Výhody siete 5G-A v porovnaní s 5G zahŕňajú vyššiu rýchlosť prenosu dát, nižšiu latenciu, väčšiu škálovateľnosť pripojenia a nižšiu spotrebu energie. Sieť dosahuje maximálnu úroveň dátovej rýchlosti 10 gigabitov za sekundu pre sťahovanie a 1 gigabit za sekundu pre nahrávanie, rovnako ako milisekundovú latenciu a nízkonákladové pripojenie k internetu vecí.
Veľkomestá Peking a Šanghaj zaradili tento nápad do každodenného života najrýchlejšie, pričom už teraz začali ponúkať sieťové služby 5G-A v niektorých okresoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies