Čínske "hlavné mesto porcelánu" podporuje medzikultúrne výmeny s cieľom zachovať keramické dedičstvo + VIDEO

NETKY.SK • 28 Október 2024, 17:44 • 2 min
Čínske "hlavné mesto porcelánu" podporuje medzikultúrne výmeny s cieľom zachovať keramické dedičstvo + VIDEO

JINGDEZHEN - Jingdezhen, známe ako čínske "hlavné mesto porcelánu," priťahuje nielen domácich majstrov, ale aj medzinárodných umelcov a obchodníkov vďaka svojim jedinečným keramickým technikám a inovatívnemu duchu. Historické remeselné techniky sa tu stretávajú s moderným dizajnom, čo z mesta vytvára globálne centrum kultúrnej výmeny a umenia.

slovakia

left justify in out

V intenzívnom teple pece v Jingdezhene, "hlavnom meste porcelánu" vo východočínskej provincii Jiangxi, Liu Wen a jeho manželka Cheng Lihua ticho sledujú, ako sa hlina mení v tanci plameňov. Manželia sú dedičmi techniky vysokoteplotnej farebnej glazúry, ktorá sa používa v keramike.

Ich šálky na kávu so smaragdovou glazúrou zaujali francúzskych distribútorov na veľtrhu China Jingdezhen International Ceramic Expo 2024, ktorý sa začal začiatkom tohto mesiaca, a čoskoro sa vydajú na cestu do zámoria.

Pred dvoma desaťročiami Liu a Cheng založili keramickú akadémiu Jingdezhen Huayu s cieľom zdokonaliť techniky a znížiť náklady na vysokoteplotné glazúry. Dnes akadémia slúži ako centrum inovácií, vyškolila viac ako sto dedičov dedičstva a inovovala viac ako 20 patentovaných techník.

Manželia pochádzajúci z živej komunity remeselníkov v Jingdezhene sa venujú zachovávaniu tisícročnej keramickej tradície mesta a zároveň sa snažia rozvíjať toto dedičstvo na svetovej scéne s moderným nádychom.

Zachovanie tisícročnej tradície

Vo svojom diele The Pilgrim Art: Americký vedec Robert Finlay napísal, že v priebehu nasledujúcich troch storočí od 16. storočia sa do Európy dostalo 300 miliónov kusov čínskeho porcelánu, väčšinou vyrobeného v Jingdezhene. Keramické remeslo má viac ako 2 000 rokov dlhú históriu a jeho ulice v Jingdezhene formoval keramický priemysel. V centre mesta sa nachádza pec Xujia, jedna z najstarších pecí na drevo z konca dynastie Ming (1368-1644).

Pre 67-ročného Yu Xilaia, dediča mestských techník vypaľovania keramiky, predstavuje pec viac než len tehly a maltu; je živým svedectvom histórie. Yu začal pracovať v peci Xujia ako 14-ročný a išiel v šľapajach svojho otca. Keď sa však pred 12 rokmi vrátil na toto miesto, stretol sa so strašidelným pohľadom na pec v ruinách, zabudnutú a rozpadávajúcu sa. "Boli tam len rozbité tehly a zrútené steny. Pomyslel som si, že ak teraz nezasiahneme, tento kus histórie navždy zmizne," povedal Yu.

Yu a jeho kolegovia, ktorých viedla vášeň pre zachovanie histórie Jingdezhenu, získali finančné prostriedky prostredníctvom národnej iniciatívy pre nehmotné kultúrne dedičstvo. Rekonštrukcia zahŕňala dôkladnú výrobu 150 000 tehál počas troch mesiacov, pričom mnohí starší remeselníci opustili svoje dobre platené zamestnania, aby pomohli pri práci.

Na snímke skupina pecí, v ktorej sa nachádza pec Xujia, v historickom a kultúrnom bloku Taoyangli v meste Jingdezhen vo východočínskej provincii Jiangxi 31. mája 2024.
Na snímke skupina pecí, v ktorej sa nachádza pec Xujia, v historickom a kultúrnom bloku Taoyangli v meste Jingdezhen vo východočínskej provincii Jiangxi 31. mája 2024.
Zdroj: Xinhua

Mená týchto remeselníkov sú dnes vyryté do tehál pece a navždy vtkané do štruktúry tohto historického miesta. "Niektorí z týchto remeselníkov už nežijú, ale ich mená žijú ďalej," povedal Yu. "Teraz sú súčasťou trvalého príbehu pece," dodal.

Mesto je v súčasnosti domovom takmer 1 900 dedičov nehmotného kultúrneho dedičstva, čo je viac ako ktorékoľvek iné mesto v Číne, a jeho keramický priemysel zamestnáva približne 150 000 ľudí, čo je takmer štvrtina mestskej populácie.

 

Centrum pre inovácie a kultúrnu výmenu

S príchodom noci ožíva Keramická umelecká aleja Taoxichuan v Jingdezhene, kde sa to hemží keramickými umelcami, mladými podnikateľmi, živým vysielaním a zvedavými návštevníkmi, ktorí si prezrú viac ako 1 000 stánkov.

V posledných rokoch sa Jingdezhen stal taviacim kotlom inovatívnych nápadov a od roku 2016 sa v Taoxichuane zaregistrovalo viac ako 25 000 mladých tvorcov.

Yang Fan zo stredočínskej provincie Hubei je častou predajckyňou na trhu a ponúka štýlové šperky, ktoré spájajú tradičnú keramiku s moderným dizajnom. "Kreatívne produkty sú kľúčom k upútaniu pozornosti mladých spotrebiteľov. Aby si keramické výrobky udržali popularitu, musia naďalej obsahovať nové prvky a prispôsobovať sa vyvíjajúcim sa trendom," povedala.

 

Ľudia navštevujú veľtrh umenia Taoxichuan Spring & Autumn Art Fair v meste Jingdezhen vo východočínskej provincii Jiangxi, 17. októbra 2024.
Ľudia navštevujú veľtrh umenia Taoxichuan Spring & Autumn Art Fair v meste Jingdezhen vo východočínskej provincii Jiangxi, 17. októbra 2024.
Zdroj: Xinhua / Zhu Yunuo

Mesto prilákalo aj mnoho umelcov a obchodníkov z iných krajín, ktorí pomohli šíriť čínsku keramickú kultúru vo svete a zviditeľniť mesto na medzinárodnej úrovni. Medzi nimi je aj 45-ročná Park Ju-hee z Kórejskej republiky, ktorá sa usadila v Jingdezhene, aby si splnila svoj sen. "Jingdezhen je známy svojím bohatým keramickým dedičstvom a priaznivým podnikateľským prostredím," povedala. "Je to ideálne miesto pre umeleckú tvorbu," dodala.

Vďaka svojej rastúcej príťažlivosti nadviazalo mesto priateľské vzťahy s viac ako 180 mestami v 72 krajinách, čím sa posilnilo jeho postavenie ako centra globálnej kultúrnej výmeny.

Napríklad otvorenie vlajkovej predajne keramiky Jingdezhen v Dubaji koncom roka 2023 pomohlo 173 miestnym keramickým podnikom dostať sa na svetový trh.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua / Li Yunhan
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies