Koncom roka 2024 oznámili čínske úrady projekty, ktorých cieľom je rozšírenie online digitálneho obchodovania. Cieľom takéhoto rozšírenia je podporiť inovácie v krajine i vo svete.
Čína v tomto prípade očakáva, že obchodovanie s digitálnymi službami by v roku 2029 mohli presiahnuť až 45% a do roku 2035 až o neuveriteľných 50%. Tieto predikcie boli zverejnené v dokumentoch, ktoré boli napísané Ústredňou výboru Komunistickej strany Číny a štátnej vlády.
Práve kvôli týmto predikciám sa taktiež pracuje na správnom organizovaní, efektivite a predovšetkým bezpečí v sfére digitálneho obchodovania. Predpokladá sa, že do roku 2035 bude organizácia, bezpečnosť a efektivita systému v plnej miere funkčná, čo napomôže nie len so samotným zlepšením fungovania, ale aj otvorenosti inštitúcií či už v krajine alebo aj mimo nej.
Spomínané zlepšenie by malo pozostávať najmä z rozvoja obchodu s digitálnymi produktami, obchodov s technológiami či digitálnymi službami, ako aj podpory vysokokvalitného digitálneho objednávkového systému. Práve to by malo mať pozitívny vplyv na samotnú podporu zahraničných investícií v Číne do digitálneho sektora. Tento sektor pri tom zahŕňa telekomunikácie, internet, kultúru,...
Pre lepšiu spoluprácu má Čína v pláne nie len podporiť, ale taktiež zlepšiť reguláciu čo sa týka cezhraničného toku údajov. Aj v tomto prípade chce Čína vybudovať vysoko štandardné platformy pre overenie digitálneho obchodu, ktoré budú fungovať podľa usmernení krajín. To by malo garantovať bezpečnosť osobných informácií či údajov nie len v rámci krajiny, ale aj v cudzine.
Čína sa tak bude snažiť zlepšiť systém riadenia nie len z hľadiska Čínskeho obchodovania, avšak by taktiež rada vytvorila súbor systémov, ktoré dodržujú jednotlivé medzinárodné pravidlá digitálneho obchodovania. Práve to môže napomôcť pri správnom, spravodlivom a nediskriminačnom prostredí v online sieti.
Čína má už teraz dohody s rôznymi krajinami o partnerstve v oblasti digitálnej ekonomiky, čo zahŕňa komplexné i progresívne dohody o transpacifickom partnerstve. S týmito spoluprácami Čína bude nie len pokračovať, avšak sa ich bude snažiť i zlepšiť. Tým bude mať táto krajina možnosť prehĺbiť globálnu spoluprácu.
Číňania sa teda môžu tešiť na posilnenie umelej inteligencie, presunu veľkých dát, cezhraničné zúčtovanie, mobilné platby a posilnenie vzájomnej prepojenosti digitálnej infraštruktúry už v nasledujúcich rokoch.
Hodnota dovozu a vývozu digitálnych služieb v Číne dosiahla v prvej polovici roku 2024 historické maximum 1,42 bilióna juanov (približne 189,4 miliardy eur), čo predstavuje medziročný nárast o 3,7 percenta.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies