V prevratnej štúdii skupina čínskych vedcov odhalila mechanizmy prežitia tajomného života v Mariánskej priekope, najhlbšej oceánskej ríši Zeme.
To sa im podarilo po odobratí vzoriek, ktoré boli zozbierané za pomoci hlbokomorskej ponorky Fendouzhe. V tejto krajine tak výskumníci odhalili nové adaptačné stratégie a potenciál zdrojov mikroorganizmov, kôrovcov a druhov rýb, ktoré žijú v extrémnych podmienkach. Tieto štúdiá boli publikované v časopise Cell.
Mariánska priekopa, nachádzajúca sa v Tichom oceáne neďaleko Filipín, s jej celkovou hĺbkou takmer 11 000 metrov je večne temnou a mrazivou priepasťou s tlakom 1 100 atmosfér, ktorá bola kedysi považovaná za „zónu bez života“. Toto vyjadrenie sa však zmenilo po tom, čo sa 10. novembra 2020 podarilo Fendouzhe dostať do Mariánskej priekopy a odhaliť jej bohatý ekosystém.
Výskumníkom sa pomocou tejto ponorky tak podarilo objaviť viac ako 7 500 reprezentatívnych genómov prokaryotických mikroorganizmov na úrovni druhov, z ktorých takmer 90 percent bolo predtým neohlásených nových, s diverzitou porovnateľnou s celkovou známou morskou mikrobiálnou diverzitou na celom svete.
Vedcom sa taktiež podarila odhaliť gén amfipoda, bezstavovca podobného krevetám, pričom je viac ako štyrikrát väčší ako ľudský genóm.
Výskumy genómov 11 hlbokomorských druhov rýb odhalili, že akumulácia určitého druhu mastných kyselín môže týmto rybám pomôcť vyrovnať sa s prostredím s vysokým tlakom.
Výsledky rozšírili ľudské chápanie morských ekosystémov na 10 000 metrové priepasti a novo nájdené gény, štruktúry a biologické funkcie môžu poskytnúť inovatívne prístupy k riešeniu globálnej krízy biologických zdrojov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies