S príchodom chladnejších jesenných dní, pri zmenách teplôt a kratších dní dochádza k výraznému oslabeniu nášho imunitného systému a tým pádom aj k väčšej náchylnosti na choroby.
Do jedálnička je tak potrebné dodať potraviny, bylinky či koreniny, ktoré telo dokonale prehrejú a vitamíny a minerály, ktoré posilnia imunitu.
Na jeseň by sa do jedálnička mali vracať hutnejšie pokrmy ideálne zo sezónnych surovín. Konzumácia čisto sezónnych produktov nám bez problémov zabezpečí dostatok vitamínov, minerálov a živín, pretože z prírody máme v každom ročnom období k dispozícii práve to, čo najviac potrebujeme.
Dobré je ale tiež nezabúdať na potraviny bohaté na bielkoviny, a teda mliečne výrobky, chudé mäso, ryby, vajcia, strukoviny či obilniny.
Pre prehriatie organizmu je dobré jedlá obohatiť korením, ktoré prekrvuje sliznice, čo posilní ich obranu proti chorobe. Z korenín možno odporučiť papriku, čierne korenie, sušený zázvor alebo čili, k pikantnosti ale prispeje aj cibuľa, cesnak alebo pór.
Zvýšenie príjmu vitamínov a minerálov
Jedným z vitamínov, ktorý je spájaný s posilnením imunitného systému a prevenciou prechladnutia, je vitamín C. Vzhľadom na to, že majú mnohí jedinci tendenciu s nástupom chladnejšieho počasia konzumovať menej čerstvého ovocia a zeleniny, nie je od veci porozhliadnuť sa aj po doplnku stravy. Často ho zoženiete v kombinácii s ďalšími vitamínmi či niektorými minerálmi.
Pri užívaní doplnkov je ale vždy potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu (nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku, niektorými vitamínmi a minerálmi je totiž možné sa predávkovať). Ak súčasne užívate lieky či iné doplnky stravy, poraďte sa radšej s lekárom.
V posilňovaní imunity majú dôležitú úlohu aj vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú aj s únavou a pri stresových situáciách. Svoju dôležitú úlohu zohráva ale aj vitamín A, najmä v prevencii dýchacích ťažkostí.
Z minerálov sú pre posilnenie imunity najdôležitejšie selén a zinok. Selén má stimulačný účinok na imunitný systém, posilňuje totiž tvorbu aktivovaných T-lymfocytov a chráni pred oxidačným stresom, ktorý je zapríčinený voľnými radikálmi a prejavuje sa najmä vyčerpaním a chronickou únavou.
Zinok je silným antioxidantom a podporuje množstvo biologických funkcií, vrátane podpory imunity.
Ďalším z minerálov, ktoré naše telo nielen na jeseň potrebuje, je horčík. Okrem toho, že podporuje silnú imunitu, sa tiež sa podieľa na správnej činnosti metabolizmu, svalov i nervovej sústavy. Oceníte ho teda aj pri jesennej únave či všadeprítomnom strese.
Telu prospešné je aj železo, ktoré sa podieľa na transporte kyslíka v tele a ďalších procesoch, ktoré hrajú v silnom imunitnom systéme rolu.
Blahodarné omega-3 mastné kyseliny a vitamín D
S ubúdajúcim slnečným svitom je tiež dobré hľadieť na zvýšený príjem vitamínu D, ktorý stimuluje aktivitu bielych krviniek a pozitívne pôsobí na nervový systém. Jeho prírodnými zdrojmi sú slnečný svit a rybie či morské produkty.
Rybí tuk naviac obsahuje prospešné omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, ktoré si naše telo nevie samo vytvoriť, a je potrebné ich získavať stravou či doplnkami. Pozitívne pôsobí najmä na činnosť srdca, mozgu a zraku, ale aj v boji proti rôznym zápalom.
Probiotiká
Probiotiká (telu prospešné baktérie) priaznivo ovplyvňujú stav črevnej mikroflóry. Veľká časť buniek imunitného systému sa totiž nachádza v črevnej sliznici, probiotické baktérie podporujú ich rast. Udržujú v črevách potrebné pH, čím prispievajú k dobrému stavu imunitných buniek a následne k posilneniu obranyschopnosti organizmu.
Nájdete ich napríklad v kyslých mliečnych výrobkoch či v kvasenej zelenine napr. kapuste, mrkve či v redkvičkách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies