Svetoví lídri na Svetovom ekonomickom fóre v Davose naliehavo vyzvali Európu, aby prehodnotila svoje hospodárske a regulačné stratégie, najmä po návrate Donalda Trumpa k moci v USA.
Európa musí byť konkurencieschopnejšia a jednotnejšia
V diskusiách, ktoré sa uskutočnili počas exkluzívneho obeda za okrúhlym stolom vedúcich predstaviteľov, ktorý viedli Massimo Andolina, generálny riaditeľ spoločnosti Philip Morris International (PMI) pre európsky región, a Claus Strunz, generálny riaditeľ spoločnosti Euronews, a ktoré moderoval Christoph Keese, generálny riaditeľ spoločnosti World Minds, sa zdôraznila potreba, aby sa Európa stala konkurencieschopnejšou, inovatívnejšou a jednotnejšou.
Európa, prebuď sa!
Andolina varoval, že Európa sa v súvislosti so svojím hospodárstvom „prepadá do katastrofy“. Ako výzvu na prebudenie uviedol Draghiho správu a zdôraznil, že je potrebné uvoľniť predpisy a podporiť prostredie, v ktorom sa podnikom bude dariť. „Zmena myslenia je kľúčová,“ zdôraznil.
Menej hovoriť a viac konať
Bývalý predseda Európskej rady Charles Michel tiež vyzval na rýchle konanie. „V Európe by sme mali menej hovoriť a viac konať,“ povedal počas diskusie. V súlade s Draghiho správou tiež poznamenal, že Európa reguluje spôsobom, ktorý už nefunguje. Michel sa tiež vyslovil za štrukturálne reformy vrátane zvýšenia kapitalizácie Európskej investičnej banky (EIB) s cieľom podporiť hospodársky rast. „Musíme nájsť zdroje na investície do obrany a podnikania,“ povedal.
Dôvera v európske inštitúcie a mobilizácia súkromného kapitálu
Rumunský minister hospodárstva Ivan Bogdan vyzval na kultúrnu zmenu s cieľom obnoviť dôveru v európske inštitúcie. Medzitým Bo Sandberg, hlavný ekonóm spoločnosti Active Owners Denmark, zdôraznil potrebu mobilizácie súkromného kapitálu. „Problém nie je v dostupnosti peňazí, ale v tom, aby inštitucionálni investori začali konať, podobne ako v USA,“ tvrdil.
Aj optimizmus
Silvana Koch-Mehrinová, bývalá podpredsedníčka Európskej rady, sa vyjadrila v nádejnejšom tóne. Poukázala na odolnosť Európy počas minulých kríz, napríklad na jej vedúce postavenie počas pandémie Covid-19. „Európa vždy dokázala čeliť výzvam,“ povedala a upozornila na to, ako Európa poskytla vakcíny Kanade a USA.
Silnejšia pozícia v AI
Fredrikson Kenneth, senior viceprezident spoločnosti Huawei Europe, zdôraznil, že je dôležité, aby si Európa vybudovala silnejšiu pozíciu v oblasti umelej inteligencie (AI). „Vytváranie hodnôt sa tu deje, ale musíme byť proaktívni,“ povedal. Kenneth vyzval na významné investície do umelej inteligencie a infraštruktúry, aby bolo možné konkurovať na celosvetovej úrovni, pričom zdôraznil, že si to vyžaduje spoločné kroky, zjednodušené investície a spoločné trhy.
Aký je kľúč?
V rámci diskusií panovala zhoda v tom, že Európa musí spolupracovať, aby zostala konkurencieschopná na globálnej scéne, najmä vzhľadom na to, že hospodárstvo USA pod Trumpovým vedením rastie. Lídri zdôrazňovali spoluprácu ako kľúč k riešeniu hospodárskych, technologických a geopolitických výziev.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies