BRATISLAVA - Pamätný deň mal spomínať na udalosti, ktoré súvisia s Mníchovskou dohodou z roku 1938.
Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietli návrh opozičného Smeru-SD, aby sme 30. september označovali ako Deň mníchovskej zrady. Poslanci Smeru-SD to navrhli v novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.
Návrh na nový pamätný deň je podľa poslancov reakciou na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorí bez účasti Československa na konferencii 29. až 30. septembra 1938 rozhodli o tom, že Československo muselo odovzdať časť svojho územia, pristúpiť k ponižujúcim podmienkam a vystavili ho faktickej likvidácii nacistickým režimom v Nemecku, ktorá nastala rozdelením Československa. "Žiadne historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada," uviedli poslanci v odôvodnení návrhu.
Prečítajte si tiež: Ficov čapicový protest riešia hygienici. Čo sa stalo?
Podľa Smeru-SD bolo Československo v roku 1938 jedinou demokraciou v strednej a východnej Európe. Tvrdia, že na základe zrady musela krajina odovzdať Nemecku svoj silný vojenský a zbrojársky potenciál, ako aj sieť vojenských opevnení.
Možno vás zaujme: VIDEO: Zneužili rodné číslo Roberta Fica! Politik označil vinníka
Návrh, aby si pamätným dňom krajina pripomínala "mníchovskú zradu", predložil Smer-SD už pred rokom. Ani vtedy to plénum NR SR nepodporilo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies