BOCCASETTE - Mŕtve modré kraby vydesili turistov minulý týždeň na pláži Boccasette pri Jadranskom mori na severe krajiny. Podľa talianskych médií tam za jeden deň našli okolo 100 kilogramov bezvládnych kôrovcov. Odborníci špekulujú, čo za ich úhynom stoja.
Miestni rybári vylučujú, že by udalosť súvisela s otepľovaním mora. „Podľa nášho biológa Emanuela Rossettiho kraby nájdenie v Boccasette zomreli na otvorenom mori kvôli slizu. Nie kvôli horúčave,“ uviedol podľa serveru Virgilio Paolo Mancin, prezident konzorcia združujúceho rybárov z oblasti Scardovari.
Sliz produkuje fytoplanktón (ten tvoria miniatúrne zelené organizmy, ako sú riasy a sinice, pozn. red.). Aj napriek nepríjemnému zápachu nie je pre človeka nebezpečný, ale plavcov nepoteší a rybári ho musia odstraňovať zo svojich sietí.
Všeobecne je sliz považovaný za neškodný pre morskú faunu, ale evidentne to neplatí pre mäkkýše a obzvlášť pre modrého kraba, jedného z mnohých nepôvodných druhov v Taliansku, ktorý sa sem rozšíril zo západného Atlantiku, podotkol web Virgilio.
Sliz sa tento rok rozšíril na mnohých miestach Jadranského mora. Avšak nikde inde nemal na modré kraby taký vplyv. „Ide o ojedinelý prípad. V žiadnej oblasti nášho územia nie sú žiadne ďalšie správy,“ citoval Mancina web Corriere Del Veneto. A podotkol, že živých a zdravých ich bolo v lagúnach o deň neskôr nachytaných 21 tisíc kilogramov.
Chorvátsky web Index preto ponúkol ďalšie hypotézy, čo sa mohlo mäkkýšom stať. Podľa neho môže ísť o následok znečistenia vody, nevylučuje ani negatívny vplyv zvýšenia alebo zníženia jej teploty. To totiž môže znížiť odolnosť krabov voči chorobám, na ktoré sú náchylní až tak, že sú u nich často rozšírené epidémie. A v neposlednom rade by mohlo ísť o dôsledok nedostatku kyslíka vo vode spôsobeného umelými hnojivami.
Krab modrý sa objavil v Jadranskom mori po prelome tisícročia. Za svoje meno vďačí bledomodrým klepetom. Je veľmi agresívny, útočí na rybárske siete, z ktorých vyžiera ryby. Poškodzuje aj podmorské rastlinstvo, ktoré slúži ako potrava miestnym rybám, a žerie slávky a slimáky. Veľmi rýchlo sa rozširuje a zatiaľ nebol objavený spôsob, ako tomu zabrániť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies