V tomto článku sa zameriame na otázky spojené s digitálnym presýtením a ponúkneme cenné nápady a tipy, ako si oddýchnuť od technológií a znovu objaviť offline svet, kde sa nám môže ponúknuť priestor na vnímanie okamihov a hlbší kontakt s okolitým svetom.
V dobe, kedy nás digitálny svet obklopuje vo všetkých smeroch, stáva sa nevyhnutnosťou zastaviť sa na chvíľu, odpojiť sa od nekonečného prúdu informácií a znovu objaviť kúzlo offline života. Téma digitálnej detoxikácie sa stáva čoraz aktuálnejšou v našich rušných životoch, kde smartfóny, počítače a sociálne siete dominujú našej pozornosti.
V tomto článku sa zameriame na otázky spojené s digitálnym presýtením a ponúkneme cenné nápady a tipy, ako si oddýchnuť od technológií a znovu objaviť offline svet, kde sa nám môže ponúknuť priestor na vnímanie okamihov a hlbší kontakt s okolitým svetom.
Digitálny detox označuje časové obdobie, keď sa človek zdrží používania technologických zariadení, ako sú smartfóny, televízory, počítače, tablety a stránky sociálnych médií. „Detoxikácia“ z digitálnych zariadení sa často považuje za spôsob, ako sa zamerať na sociálne interakcie v reálnom živote bez rozptyľovania.
Ak sa ľudia aspoň dočasne vzdajú digitálnych zariadení, môžu sa zbaviť stresu, ktorý pramení z neustáleho pripojenia.
Než sa rozhodnete, či je to pre vás to pravé, zvážte niektoré potenciálne výhody a metódy digitálneho detoxu.
Pre mnohých ľudí je pripojenie a ponorenie sa do digitálneho sveta len súčasťou každodenného života. Podľa výskumu spoločnosti Nielsen Company strávi priemerný dospelý v USA približne 11 hodín denne počúvaním, sledovaním, čítaním alebo interakciou s médiami.
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa možno budete chcieť na krátky čas vzdať svojho mobilného telefónu a iných zariadení. Možno si budete chcieť užiť čas pre seba bez rušenia, ktoré vytvára váš telefón a iné zariadenia. V iných prípadoch môžete mať pocit, že používanie vášho zariadenia sa stalo nadmerným a pridáva do vášho života príliš veľa stresu. V niektorých situáciách môžete mať dokonca pocit, že ste na svojich zariadeniach závislý, čo môže viesť k fyzickým, psychickým a sociálnym problémom.
Zatiaľ čo ľudia majú často pocit, že si nedokážu predstaviť život bez svojich technologických zariadení, výskumy a prieskumy zistili, že používanie technológií môže tiež prispieť k stresu.
V American Psychological Associations' každoročného prieskumu Stress in America uviedla pätina dospelých v USA (približne 18 percent) používanie technológií ako významný zdroj stresu vo svojom živote. Pre mnohých je to všadeprítomné digitálne pripojenie a neustála potreba neustále kontrolovať e-maily, texty a sociálne médiá, čo predstavuje väčšinu tohto technologického stresu.
Jedna štúdia vykonaná výskumníkmi vo Švédsku zistila, že ťažké používanie technológií medzi mladými dospelými súvisí s problémami so spánkom, depresívnymi symptómami a zvýšenou hladinou stresu.
Ako teda na to? Prinášame vám tipy.
Ak pracujete na počítači, je ťažké vyhnúť sa obrazovkám, čo znamená, že je ešte dôležitejšie uprednostniť odtrhnutie. Nastavte si čas v kalendári alebo pomocou budíka v telefóne, ktorý vám pripomenie, že máte ísť na prechádzku alebo zjesť obed mimo vášho počítača.
A nezabudnite nechať telefón doma.
Skúste vypnúť pred večerou a do nasledujúceho rána. Používatelia zariadení Apple a Android môžu povoliť nastavenia bez vyrušovania, ktoré môžu stíšiť upozornenia, upozornenia a hovory.
Ak ste si niekedy všimli, že čítanie knihy je uspokojivejšie ako čítanie na tablete. Knihy nielenže ponúkajú menej rozptýlenia, ale aj recenzia uverejnená v roku 2019 v Journal of Research in Reading naznačila, že keď čítame na papieri, efektívnejšie a uvedomelejšie ako pri čítaní na obrazovke.
Je ťažké dať svojim mobilným zariadeniam pohov, keď sa dožadujú vašej pozornosti častými upozorneniami.
Začnite teda svoju digitálnu detoxikáciu jednoduchou opravou: Vypnite upozornenia pre nepodstatné aplikácie. Potrebujete vidieť každý lajk na Instagrame? Pravdepodobne nie. Možno však budete chcieť od svojho šéfa upozornenie na e-mail.
Vyberte si, ktoré upozornenia sú pre vás dôležité.
Máte problém stráviť hodinu bez internetu? Premýšľajte o svojom digitálnom detoxe ako o priestorovom, nie ako o časovom, a to tak, že vo svojom dome vytvoríte oblasti bez technológií. Možno ste sa rozhodli nepoužívať telefón v kuchyni, aby ste mohli variť a jesť s blízkymi. Alebo možno zakážete notebooky a herné zariadenia v spálni, aby ste sa mohli lepšie uvoľniť pred spaním.
Ak ponecháte určité zariadenia mimo určených miestností, možno sa vám bude ľahšie držať detoxu a užívať si priestor bez toho, aby ste siahali po telefóne.
Zdroje:
https://www.verywellmind.com/why-and-how-to-do-a-digital-detox-4771321
https://www.health.com/mind-body/digital-detox
https://www.plume.com/homepass/blog/7-digital-detox-tips-to-promote-better-mental-health/
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies