BRUSEL - Európska komisia (EK) v pondelok potvrdila, že Európska únia aj naďalej pomáha s repatriáciou európskych občanov, ktorí sa v rôznych krajinách sveta v dôsledku obmedzení prijatých po prepuknutí pandémie koronavírusu ocitli bez možnosti návratu domov.
Spolupráca troch
V ich prospech sa denno-denne angažujú delegácie EÚ po celom svete, ako aj konzulárna pracovná skupina Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a koordinačné stredisko reakcie EÚ na núdzové situácie so sídlom v Bruseli.
Ako pomáhajú?
Spoločnými silami oslovujú tretie krajiny, organizujú repatriačné lety a zabezpečujú technické záležitosti spojené s pristávacími právami a prístupom do vzdušného priestoru. V prípade potreby zaistia aj tranzitné povolenia či predĺženie víz pre občanov EÚ, ktorým medzičasom víza vypršali.
Od začiatku prepuknutia pandémie COVID-19 sa prostredníctvom letov organizovaných členskými štátmi EÚ, ktoré spolufinancuje eurokomisia, podarilo dostať späť do Európy približne 250 000 ľudí.
Odkiaľ sa už letelo?
Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany okrem toho uľahčil repatriáciu 4384 občanov EÚ do Európy z Číny, Japonska, USA, Maroka, Tuniska, Vietnamu, Filipín, Egypta, Dominikánskej republiky, Kolumbie, Kostariky, Panamy, Kuby, Hondurasu, Mexika, Kapverd, Gruzínska, Gambie, Senegalu, Haiti a Malajzie (poradie krajín je v chronologickom postupe repatriačných letov).
V rámci Európy ale nie sú členmi EÚ
Podporu mechanizmu EÚ pre repatriáciu svojich občanov využili aj občania Spojeného kráľovstva a ďalších šiestich európskych štátov: Čierna Hora, Island, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko.
Návrh na zvýšenie rozpočtu
V nasledujúcich dňoch je naplánovaných takmer 100 ďalších repatriačných letov. Minulý týždeň Európska komisia navrhla zvýšiť rozpočet EÚ o 45 miliónov eur s cieľom pomôcť pri repatriáciách Európanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies