BRATISLAVA - Súčasťou pilotného podujatia Veľkonočná Petržalka z dielne miestnej samosprávy a jej kultúrnych zariadení bude komunitný jarmok, tvorivé dielne aj občerstvenie.
Nielen pre kresťanov na Slovensku je Veľká noc najvýznamnejším sviatkom v roku, keďže je oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Okrem toho symbolizuje príchod jari a znovuzrodenie života, lebo práve v tomto období sa príroda prebúdza zo zimného spánku. A aké boli veľkonočné zvyky v Petržalke kedysi?
Ako uvádza historik Ľuboš Kačírek v rozhovore pre noviny Naša Petržalka z roku 2022: „Výstavba sídliska a zánik pôvodnej obce v 70. a 80. rokoch znamenala zánik i jej tradícií. Nahradilo ju 100-tisícové sídlisko s novými obyvateľmi zo všetkých kútov vtedajšieho Československa. A navyše, v období socializmu bola duchovná stránka Veľkej noci potlačená do úzadia a podporovala sa skôr ľudová tradícia Veľkonočného pondelka spojená so šibačkou a oblievačkou.“
Ďalej však uvádza aj to, že po roku 1989, keď bolo na území Petržalky postavených viacero kostolov, sa náboženský charakter dôležitého sviatku znovu obnovil.
Do najväčšieho stredoeurópskeho sídliska sa ho teraz snaží prinavrátiť aj mestská časť, ktorá sa pri príležitosti blížiacej sa Veľkej noci rozhodla po prvýkrát zorganizovať podujatie pod názvom Veľkonočná Petržalka.
Prvý ročník podujatia sa uskutoční v nedeľu 17. marca od 10:00 do 17:00 v kultúrnom zariadení Cik Cak Centrum na Jiráskovej ulici.
„Počas roka sa v Petržalke koná viacero podujatí, zvyčajne oslavujeme aj fašiangy, čo sme však v tomto roku nestihli, preto sme sa rozhodli priblížiť obyvateľom veľkonočné sviatky. Dúfam, že budeme v tejto tradícii pokračovať,” konštatuje Barbora Šaling Legényová, koordinátorka kultúrnych podujatí z referátu kultúry a športu miestneho úradu, ktorý podujatie zastrešuje.
Program Veľkonočnej Petržalky potrvá síce len jeden deň, napriek tomu bude bohatý na farebné a kreatívne aktivity. Počas celého dňa budú vo vnútorných priestoroch Cik Cak Centra prebiehať komunitné trhy, kde si budú môcť návštevníci obzrieť, ale aj zakúpiť tradičné výrobky od petržalských seniorov, detí a znevýhodnenej mládeže z miestnych organizácií.
Súčasťou trhov budú v čase od 10:00 do 17:00 tvorivé dielne zamerané na výrobu veľkonočných dekorácií či keramiky podľa vlastného výberu.
„Chceme, aby boli trhy čo najviac interaktívne, mali poučný charakter a podporili tvorivosť našich návštevníkov. Okrem toho ich určite prekvapí, čo dokážu a že napríklad také zdobenie veľkonočných vajíčok nemusí byť vôbec zložité,“ hovorí o pridanej hodnote jarmoku Šaling Legényová.
Popoludnie zas bude patriť vystúpeniam detských aj seniorských súborov v koncertnej sále a nebude chýbať ani klasická veľkonočná výzdoba.
„V exteriéri budeme mať pripravené konáriky, ktoré si budú môcť záujemcovia vyzdobiť či už vlastnými alebo vlastnoručne vyrobenými ozdobami,“ uzatvára koordinátorka kultúrnych podujatí v Petržalke. Vstup na podujatie je pre všetkých návštevníkov voľný.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies