ANKARA - Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuš dnes vyhlásil, že Turecko dospelo "až na kraj svojich možností v prijímaní" utečencov, ale bude ich brať naďalej. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Vicepremiér poskytol tieto vyjadrenia práve v čase, keď jeho krajina čelí silnejúcemu tlaku, aby otvorila hranicu, ku ktorej prišli desaťtisíce Sýrčanov utekajúcich pred vládnymi útokmi.
Turecké úrady uviedli, že popri hranici, ktorá je dnes úplne zatvorená už tretí deň, sa zhromaždilo 35.000 Sýrčanov. Guvernér tureckej pohraničnej provincie Kilis dnes oznámil, že Turecko poskytne pomoc ľuďom vysídleným v rámci Sýrie, ale priechody na svojej hranici otvorí len v prípade "mimoriadnej krízy".
Kurtulmuš uviedol pre televíziu CNN-Türk, že Turecko sa na svojom území stará celkovo o tri milióny utečencov vrátane 2,5 milióna Sýrčanov.
"Áno, Turecko dospelo až na kraj svojich možností v prijímaní (utečencov)," povedal Kurtulmuš. "Ale títo ľudia nemajú kam ísť. Buď zomrú pri bombardovaní a Turecku bude... svedkom masakry, tak ako aj zvyšok sveta - alebo otvoríme hranice," dodal.
V posledných niekoľkých dňoch povolilo Turecko vstup ďalším 15.000 utečencov zo Sýrie, dodal bez podrobností podpredseda vlády. Uviedol ešte, že sa starajú aj o utečencov na druhej, sýrskej strane hranice a ich počet stanovil na 30.000. Tým dodávajú humanitárnu pomoc všetkého druhu.
Premiér nevysvetlil, prečo turecký hraničný priechod Öncüpinar, oproti priechodu Báb as-Salám v Sýrii, zostal dnes zatvorený a prečo už nevpúšťajú na svoje územie spomínané desaťtisíce utečencov.
Európska únia vyzvala v sobotu Turecko na stretnutí EÚ a tureckých predstaviteľov v holandskom Amsterdame, aby otvorilo hranicu. Únia poukázala na skutočnosť, že Ankare na tieto účely poskytuje pomoc. Členské štáty EÚ sľúbili Turecku tri miliardy eur.
Kurtulmuš odhadol, že "podľa najhoršieho scenára" by mohlo ujsť so sýrskeho mesta Aleppo a jeho okolia až milión utečencov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies