DUBAJ/KUALA LUMPUR - Vo včerajších hodinách sa zoznam krajín, ktoré po nedeľnej tragickej havárii lietadla v Etiópii pozastavili lety všetkých strojov typu Boeing 737 MAX 8 na svojich letiskách, rozšíril o Omán a Malajziu. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.
Ománsky úrad pre civilné letectvo sa na sociálnej sieti Twitter vyjadril, že "až do odvolania dočasne pozastavuje lety lietadiel Boeing 737 MAX 8 na všetkých letiskách v krajine". Štátom vlastnená letecká spoločnosť Oman Air prevádzkuje dohromady päť lietadiel typu Boeing 737 MAX 8.
Oman suspends Boeing 737 MAX flights to and from its airportshttps://t.co/X0Ddnr2M1T pic.twitter.com/K82U5lhQcP
— ArabianBusiness.com (@ArabianBusiness) March 12, 2019
Pri páde lietadla spoločnosti Ethiopian Airlines, ku ktorému došlo v nedeľu ráno, šesť minút po štarte z etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube, vrátane štyroch Slovákov.
https://www.netky.sk/clanok/lietadlo-etiopskych-aerolinii-havarovalo-kratko-po-starte-do-nairobi
Malajzijský úrad pre civilné letectvo vo svojom vyhlásení oznámil, že "s okamžitou platnosťou pozastavuje prílety aj štarty stroja Boeing 737 MAX 8, ako aj lety, ktoré využívajú malajzijský vzdušný priestor".
BREAKING: The Civil Aviation Authority of Malaysia (@CAA_Malaysia) is suspending the operations of the B737MAX 8 aircraft flying to/from Malaysia & transiting in Malaysia until further notice with immediate effect.@MY_Airports pic.twitter.com/Do0e6ONYlE
— Shastitaren (@Shastitaren4) March 12, 2019
Obe krajiny, ako Malajzia tak aj Omán, tento krok oznámili po vyhlásení Etiópie, Číny, Indonézie a Kajmanských ostrovov, že sťahujú lety tohto typu Boeingu. Podobne sa v utorok rozhodol aj Singapur, ktorý zakázal týmto strojom lietať vo svojom vzdušnom priestore. Boeingy 737 prestali využívať aj aerolínie v Argentíne, Brazílii, Mexiku, Indii, Juhoafrickej republike (JAR) či Austrálii.
Išlo už o druhú tragickú haváriu lietadla Boeing 737 MAX 8 za posledné roky. Tou prvou bola minuloročná v októbri, keď sa stroj indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútil do Jávskeho mora. pri nehode zahynulo všetkých 189 ľudí na palube.
Pre spoločnosť Boeing nastalo po etiópskej tragédii z ekonomického hľadiska čierne obdobie. Za dva dni od nehody klesla hodnota Boeingu na newyorskej burze o celých 9% a dá sa predpokladať, že pokles bude pokračovať. Zaujímavé ale je, že podľa viacerých odborníkov americká spoločnosť Boeing, sídliaca vo Philadelphii doteraz ešte nepriznala vinu, že by mohlo ísť o zle navrhnutú konštrukciu tohto typu Boeingu. Faktom ale zostáva, že letiská v USA do dnešného dňa nestihali zo svojich letov ani jedno toto lietadlo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies