BRATISLAVA - Školy nie sú podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej pripravené systematicky riešiť šikanu. Nevedia, čo majú robiť, keď sa šikana u nich vyskytne, často sú zaskočené, povedala to ombudsmanka dnes na stretnutí s novinármi. Problémom je i to, že pedagógovia často nevedia príznaky šikany "odčítať", preto by sa na to mali študenti pripravovať už na pedagogických fakultách.
Ročne prijme kancelária verejnej ochrankyne práv štyri až šesť podnetov, ktoré sa týkajú šikany. "Tento problém je možno skrytejší a nehovorí sa o ňom tak verejne, pretože rodič sa nie vždy odhodlá na to, aby šiel problém riešiť," vysvetlila ombudsmanka. Šikanu rieši jej kancelária aj cez stránku www.detskyombudsman.sk, tu sa tento problém vyskytuje častejšie. Tam však putujú otázky od detí, ktoré potrebujú pomôcť a poradiť a kancelária Dubovcovej ich neklasifikuje ako podnety.
Právnička kancelárie Katarína Čulíková dnes informovala o jednom podnete z tohto roku v súvislosti so šikanou, ktorý dostali a tento prípad považujú za jeden z pozitívnych. Škola podľa nej spravila všetko, čo mohla. Na ombudsmanku sa obrátili rodičia s tým, že spolužiaci šikanujú ich syna, uviedli, že škola to rieši len okrajovo. Riaditeľka školy však podľa Jany Dubovcovej situáciu okamžite riešila, zhovárala sa s deťmi aj s rodičmi, dokonca zvolala pre tento prípad rodičovské združenie. Situácia sa upokojila, no v ďalšom ročníku sa to opakovalo, riaditeľka to opäť ihneď riešila a zavolala aj políciu.
"Škola sa to nesnažila ututlať, riaditeľka robila výchovné opatrenia, spolupracovala tiež s policajným preventistom," vysvetlila Čulíková s tým, že zistili, že tento šikanovaný syn sa zúčastňoval na šikane iného dieťaťa. Verejný ochranca práv tak nezistil, že by škola porušila základné práva. "Verejný ochranca práv v takýchto prípadoch zisťuje, či sa dá postup školy vyhodnotiť ako ochrana práv dieťaťa, pričom sa myslí na všetky deti, nielen tie dotknuté," vysvetlila ombudsmanka Jana Dubovcová. Často školám podľa jej slov pri takýchto podnetoch vytýkali, že sa k situácii postavili zle a nezareagovali správne. "Školy buď váhajú, majú tendenciu to bagatelizovať, alebo si nevšímajú, že sa niečo také deje. Bol prípad, keď som navrhovala až odvolanie riaditeľa školy, no to sa nakoniec nestalo, lebo to nespadá do mojej kompetencie," povedala novinárom. Verejná ochrankyňa práv tak len navrhuje opatrenia, pričom škola jej musí dať po čase spätnú väzbu, či ich prijala. "Postupne školu k opatreniam vieme dohnať," dodala.
Ďalšia právnička kancelárie ombudsmanky Soňa Raceková dnes priblížila aj iný podnet, ktorý dostali tento rok. Ten sa týkal nadmerného hluku v Trnave v časti Modranka. Ide o obytnú oblasť, kade prechádzajú kamióny do priemyselného parku Empark. Podľa podávateľky tam majú ľudia prach a hluk, pričom mesto Trnava to nijak nerieši aj napriek tomu, že sa obyvatelia búria. "A tak sme sa obrátili na mesto Trnava s tým, ako sa veci majú a čo v prípade urobili," poznamenala právnička, pretože ide o ochranu základného práva občanov na ochranu zdravia, ktorá vyplýva z ústavy. Právnici kancelárie verejného ochrancu práv zistili, že mesto Trnava si dalo vypracovať v rokoch 2013 a 2014 expertízu a meranie nadmerného hluku na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trnave. Výsledky v oboch prípadoch podľa Racekovej ukázali, že boli prekročené "prípustné hodnoty veličín hluku vo vonkajšom prostredí". Mesto Trnava však podľa nej aj napriek týmto výsledkom neurobilo opatrenia, aby tomuto stavu zabránilo.
Riešením malo byť vybudovanie komunikácie len pre kamióny či protihluková stena, tento projekt však zastavili neusporiadané pozemky, ktoré nechceli ich majitelia predať, takto to vysvetlili predstavitelia mesta. "Regionálny úrad verejného zdravotníctva zaevidoval podnet podaný do našej kancelárie ako podnet na výkon štátneho zdravotného dozoru. S mestom Trnava ako správcom miestnej komunikácie začal 3. júna správne konanie vo veci vydania pokynu na odstránenie nedostatkov," vysvetlila Soňa Raceková. Čakajú teraz na to, aké opatrenia Trnava urobila. Do 30. septembra musí predložiť výsledky merania po vykonaných opatreniach. "Ak bude hranica stále prekročená, RÚVZ bude stále na mesto tlačiť, až kým to nebude v norme. Nezaspí to, bude sa v tom pokračovať, až kým sa nedostavia výsledky," povedala s tým, že na tomto prípade vidia, že táto práca má zmysel.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies