Naše putovanie talianskou čižmou a rozprávanie o ich sladkom spôsobe bytia „la dolce vita“ by nemohlo existovať bez toho, aby v ňom mala miesto metropola Rím!
V roku 1960 uviedol režisér Federico Fellini dnes legendárny film s názvom „La dolce vita“, ktorým to všetko odštartoval a pomenoval fenomén zvláštneho čara Apeninského polostrova a jeho obyvateľov. Fellini v snahe zachytiť lesk a mágiu Ríma na prelome 50. a 60. rokov nakrúcal veľkú časť deja na ikonickej Via Veneto - ulici plnej nočných klubov a rušných kaviarničiek, kde sa dal ohmatať nenapodobiteľný genius loci tohto mesta.
Jednu z najznámejších scén filmu si „zahrala“ slávna Fontána di Trevi, jedna z najznámejších rímskych pamiatok, v ktorej sa dve hlavné postavy (Ingrid Bergman a Marcello Mastrioanni) o polnoci kúpu. Ale nebojte sa, na to, aby ste si vychutnali sladký rímsky život aj vy, nemusíte hneď skákať do fontány! Ak sa však chcete čo najviac dotknúť podstaty slovného spojenia „la dolce vita“, Rím je určite jedným z najlepších miest, kde ho začať spoznávať....
Koloseum
Fontana di Trevi
Ohúri vás svojím šarmom, eleganciou, bohémstvom a južanskou ležérnosťou. (Rím sa vo všeobecnosti považuje za ten deliaci bod, kde sa končí usporiadanejšia, možno chladnejšia severná časť Talianska a začína tá „pravá“, horúca, a niekedy trošku chaotická a ukričaná južná časť apeninskej čižmy).
No dostane vás aj svojou históriou a neprekonateľnou architektúrou v podobe impozantného Kolosea, či Panteónu (dve z najnavštevovanejších pamiatok Európy vôbec), desiatok kostolov, múzeí, galérií a ďalších umeleckých skvostov. Dá vám spoznať svoju rýchlu, modernú, dynamickú tvár s dizajnovými hotelmi a spektakulárnymi výkladmi.
Pritiahne si vás svojimi barmi a kaviarničkami (určite sa zastavte na espresso v niektorom caffé na slávnom námestí Piazza Navona, plnom fontán - odfoťte si Fontánu štyroch riek od Berniniho, sôch, histórie, ale aj spoločenského života), nájdete tu niektoré z najlepších talianskych reštaurácií – napríklad noblesná La Pergola s tromi hviezdami od Michelinu, dostane vás tými najlahodnejšími a najfarebnejšími zmrzlinami!
A kde a ako nasávať sladký život mesta Rím? Jednoducho, pozorujte Talianov pri rozprávaní, vášnivej gestikulácii, intonácii, posaďte sa do kaviarne, alebo trebárs na Španielske schody, a pozorujte ten bzukot okolo! Prejdite sa Via del Corso, jednou z najelegantnejších ulíc mesta, ktorá so svojou dĺžkou 1,6 km spája Piazza Venezia a Piazza del Popolo. Prechádzajúc po nej môžete obdivovať množstvo nádherných palácov, galérií, kostolov a vnímať, ako sa tu pompézna história pôvabne miesi s každodenným talianskym ruchom.
Oslavujte spolu s Rimanmi život na ich námestiach a námestíčkach, kde sa stále niečo deje – festivaly, pochody, alebo len obyčajné priateľské stretnutie nad kávou či špagetami, z ktorého Talian tiež vie urobiť nezabudnuteľnú „festu“. Do reštaurácie v Ríme ani netreba pozývať, to je samozrejmosť! No ak chcete ochutnať naozaj rímsku kuchyňu, tunajšie originálne špeciality sú: Carbonara – cestoviny so slaninkou, vajíčkom a syrom, ale aj menej známejšia Pasta alla Gricia so syrom pecorino.
Medzi typické rímske dobroty tiež patria Carciofi alla Giudia – teda vyprážané artičoky na spôsob hranolčekov, alebo Abbacchio – jahňacie so zemiakmi. Dobrotou je tiež Supplí – vyprážaná ryža s mäsovou omáčkou a mozzarellou, filety z tresky, teľacia saltimbocca... Ak si objednáte niečo z tohto, verte, že si u Rimanov šplhnete ako jeden z nich. Taliani a Rimani majú veľmi radi, ak sa snažíte priblížiť k ich kultúre, spoznávať ju po všetkých stránkach...
Castel Sant Angelo na rieke Tiber
Keby ste si museli vybrať iba jeden kostol, ktorý v Ríme navštíviť, nakuknite do Chiesa Sant´Agnese in Agone na Piazza Navona s úchvatným bohatým interiérom, reliéfnymi obrazmi, mramorovými stĺpmi a dych berúcou freskou v kupole „Oslávenie sv. Agnesy“. Neobíďte ani Castel Sant Angelo – impozantný palác na brehu Tiberu, (vďačiaci za svoj názov archanjelovi Michalovi, ktorý sa zjavil pápežovi Gregorovi počas morovej epidémie v 6. storočí), Fórum Romanum, či Monumento a Vittorio Emanule – pamätník prvého kráľa zjednoteného Talianska, známy vďaka svojmu netypickému tvaru tiež ako „písací stroj“.
No radím, nesnažte sa prísť do Ríma vyzbrojení zoznamom všetkých pamiatok s tým, že ich silou-mocou musíte všetky pre dobrý pocit navštíviť. Vidieť všetko dôležité a historicky cenné sa za jednu návštevu tohto mesta aj tak nedá, takže zvoľte južanský kľud, nechajte sa viesť duchom mesta, blúďte uličkami, dajte si najlepšiu zmrzlinu v gelaterii San Crispino na Via della Pannatteria a cíťte tú sladkosť všade navôkol...
Vedeli ste...
... Rím je mestom s najväčším počtom fontán vôbec, nájdete ich tu viac ako 2000
... v Ríme ako hlavnom meste Talianska sa nachádza samostatný štát – Vatikán
...barokové Španielske schody a Španielske námestie dostali názov podľa tunajšieho španielskeho veľvyslanectva
...z Fontány Trevi sa na konci každého dňa vyberie cca 3 000 eur, čo predstavuje ročne 1,4 mil. eur. Mesto sumu venuje na charitatívne účely
...ulicami Ríme sa šikovnejšie preštrikujete na skútri ako na autách, Vespy sú tu všadeprítomné nielen pre svoju štýlovosť, ale jednoducho aj preto, že si na nich Rimania ľahšie poradia vo večných zápchach...
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies