CANBERRA - Počas nedávnych požiarov buša v Austrálii uniklo do atmosféry viac oxidu uhličitého než celá krajina priemerne vypustí za rok. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na aktuálne odhady federálnej vlády.
Počas ničivých požiarov od septembra minulého roku do februára uniklo do atmosféry okolo 830 miliónov ton oxidu uhličitého, uvádza predbežný odhad ministerstva priemyslu, vedy, energetiky a zdrojov.
Uniklo viac CO2 než krajina vypustí za rok
To je za tých šesť mesiacov približne objem, ktorý vypustia všetky krajiny na svete s výnimkou piatich najväčších znečisťovateľov - Číny, Spojených štátov, Indie, Ruska a Japonska, porovnáva DPA.
Podľa Austrálskej národnej univerzity vypustí Austrália za rok do atmosféry okolo 540 miliónov ton oxidu uhličitého.
Ministerstvo očakáva, že lesy mierneho pásma sa z požiarov v priebehu niekoľkých rokoch zotavia a začnú opäť zachytávať oxid uhličitý.
"Dôsledky klimatickej zmeny, vrátane vĺn sucha a častejších, intenzívnejších požiarov, môžu ovplyvniť regeneračnú schopnosť lesov," upozorňuje správa ministerstva vydaná tento týždeň. Ministerstvo však tvrdí, že požiare by nemali ohroziť dodržanie austrálskych klimatických cieľov do roku 2030.
This bush-fire season in Australia released more CO2 than would normally be released in a year https://t.co/pIsWowI4pt
— dpa news agency (@dpa_intl) April 22, 2020
Požiare buša sa v Austrálii vlani objavili nezvyčajne skoro. Dokopy zničili 12,5 milióna hektárov pôdy. Najsilnejšie zasiahli štáty Nový Južný Wales, Viktória a Západná Austrália. Zomrelo pri nich najmenej 33 ľudí, polovica z nich boli hasiči.
Smog z požiarov takisto prispel k zhoršenej kvalite vzduchu v najväčších austrálskych mestách aj k obrovskej strate prirodzeného habitatu viacerých ohrozených druhov. Experti uvádzajú, že napríklad koaly stratili takmer tretinu svojich prirodzených obydlí.
Australia’s bushfire crisis burnt almost double the nation’s annual emissions from energy, industry and transportation but the extra emissions will not be counted towards the country's Kyoto and Paris agreement targets https://t.co/6eqd0QPXBD
— Remy Varga (@RemyVarga) April 20, 2020
Dokedy sa udrží v atmosfére?
Vedci zistili, že dym z požiarov, ktoré na prelome predošlého a súčasného roka sužovali Austráliu, stále cirkuluje v atmosfére - aj po štyroch mesiacoch od svojho vzniku. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.
Podľa Richarda Querela z novozélandského Národného inštitútu pre výskum vody a atmosféry (NIWA) je pozoruhodné, že dym dokázali sledovať viac ako sto dní. Querel dodal, že oblak dymu vystúpil približne 35 kilometrov nad Zem a bol jedným z najväčších, ktoré dokázali zaznamenať družice v stratosfére.
https://t.co/Wgkzr6jC8p
— Mark Alfred Clarkson (@MarkAClarkson) April 21, 2020
Yes, but ... ignoring the rather benign CO2 (as we all should), Australia pumped out much visible pollution aiding Global Dimming and reducing Global Temperatures, for which service a fee will be calculated in terms AUD per degree of temperature drop.
Najväčšia časť dymového oblaku bola približne päť kilometrov vysoká a do šírky merala niekoľko sto kilometrov.
Dym údajne už niekoľkokrát obehol planétu a jeho pozostatky sú momentálne nad Južnou Amerikou.
V rámci celej Austrálie nedávne požiare buša zničili viac ako 3000 domov a zhorelo viac ako 12,5 milióna hektárov pôdy. Podľa odhadov miestnych úradov uniklo do atmosféry okolo 830 miliónov ton oxidu uhličitého, čo je viac než celá krajina priemerne vypustí za rok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies